Redaksjonen:
Tlf: 23 04 21 30
Nyhetsredaktør:
Eivind Molde
|
| | Greene vil gjøre jobben
Publisert 04.08.2001 13:47 Maurice Greene blir ikke kvitt kneskaden som plager ham. Derfor er han usikker på VM-triumf.
OL-mesteren innrømmet torsdag at han sliter med å finne formen etter fjoråret som var så fantastisk. Fantastisk både i forhold til prestasjoner. Og slit.
–Jeg er sliten, og jeg har en kneskade jeg ikke blir kvitt. Men det er flere enn meg som har slitt med å komme seg etter fjorårets tøffe sesong. Det er ikke så mange som har vært spesielt fornøyd med prestasjonene sine jeg har i alle fall ikke vært det med mine, sier Greene.
Favoritt27-åringen er uansett favoritt til å ta VM-tittelen under friidrettsmesterskapet i Edmonton.
Men det er på 100 meter. Det er foreløpig den eneste distansen Greene skal løpe. Han er veldig usikker på om 200 meteren går med ham i blokka. Fordi kneskaden gjør ham vondt.
–Jeg bestemmer meg ikke før etter 100 meteren. Men jeg springer definitivt den korteste. Jeg er klar for den, og vel ute på banen stopper ingen meg, sier den selvsikre amerikaneren.
Han vifter bare bort eventuell bekymring for lagkameraten Tim Montgomerys form. Han løp inn til 9,84 i Oslo, tredjeraskest i verden gjennom tidene. Greene har vært under ti blank tre ganger i år.
Til mål–Jeg bryr meg ikke om andre utøvere. Jeg skal gjøre min jobb. Når jeg først kommer meg i blokka, fokuserer jeg bare på banen som leder meg til mållinja, sier Greene.
–Hvis andre vil bruke krefter på meg, er det helt greit. Jeg skal gjøre det jeg vanligvis gjør, sier han.
Kansas-gutten avslørte selv at han har donert penger for å bygge en friidrettsbane på en videregående skole hjembyen. Han håper en god prestasjon fra hans side i Edmonton kan føre til ytterligere vekst for sporten.
–Dette er det første verdensmesterskapet i Nord-Amerika, og det vil gjøre utrolig mye for sporten om det amerikanske laget gjør det bra, sier Greene.
Som selv skal gjøre sin del av jobben fem over halv to natt til mandag. Norsk tid. Først er det kvalifisering.
(NTB)
| |
10 SISTE FRIIDRETTS-VM 2001 |
|