Warloe sier til Bergensavisen at han er bekymret for konsekvensene av at gutter henger etter i skolen.
Han viser til statistikk fra Bufdir, som sier at seks av ti som ikke klarer, eller ønsker, å fullføre skolegangen vil være gutter.
– Unge menn er overrepresentert i mange negative statistikker: arbeidsledige, uføre, fengslede. De blir den nye underklassen i samfunnet, mener høyrepolitikeren.
- Les også:
– Utdanningspolitikk i revers
Forslaget hans om «kjønnstilpasset undervisning» da han satt i utdanningskomiteen, møtte motstand fra SV, Ap og KrF, blant annet fordi politikere mente det ville være utdanningspolitikk i revers.
Skolebyråd Pål Hafstad Thorsen sier de jobber med en ny plan for kvalitetsutvikling, men at denne er kjønnsuavhengig. Forslaget fra Warloe omtaler han som «ideer og tanker man har forlatt».
– Alle elever, uavhengig av kjønn, skal få opplæring tilpasset deres nivå, sier Thorsen.
- Les også: