– Sjukehusa må redusere inntaket av nye legar slik at fleire legar må gå inn i allmennpraksis ute i kommunane, seier samfunnsmedisinar , Hans Johan Breidablik.
Hans Johann Breidablik, tidlegare fagdirektør i Helse Førde og no forskar ved Senter for Helseforsking i Førde, meiner fastlegeordninga nærast er i krise.
Breidablik etterlyser konkrete tiltak frå politikarane.
– Ein altfor stor del av dei nye legane byrjar å jobbe ved sjukehusa. Dette må det gjerast noko med, seier han.
SEIER NEI: Statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet, Maria Jahrmann Bjerke (H), seier det er uaktuelt å tvinge legar vekk frå sjukehusa og i allmannpraksis i kommunane.
Foto: Camilla H. Wernersen / NRKAvviser tvang
Statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet, Maria Jahrmann Bjerke (H), avviser tvang for å få nye legar vekk frå sjukehusa, slik at dei heller kan jobbe som allmennlegar ute i distrikta.
Ho viser til at det er sett av 24 millionar kroner i såkalla etableringstilsko til kommunane, slik at fastlegar kan få tilskot til å etablere seg i distrikta.
– Vi må gjere det attraktivt for legane også å jobbe ute i kommunane. Dette gjer vi mellom anna ved å etablere ei spesialistutdanning i allmennmedisin, seier ho.
Det skal følgjast opp med ein handlingsplan i 2020, seier statssekretæren.
Vil ha premiering
Hans Johan Breidablik meiner ein også må vurdere ei form for premiering.
Dette ved å seie at dei legane som er villige til å jobbe eit visst tal år i norske utkantar kan få førsterett til å få turnusteneste.
– Det er nemleg mange som ventar på å kome inn i turnusteneste, seier han.