En kvinne ble drept og en annen skadd etter en mann gikk til angrep mot Nav Årstad i Bergen den 20.september i fjor.
Drapet rystet Bergen og Nav.
Nå er en 39-år gammel mann tiltalt for drap og drapsforsøk av statsadvokaten i Hordaland, Sogn og Fjordane.
Blomster ble lagt ned utenfor kontoret etter angrepet.
Foto: Leif Rune Løland / NRKKrevende vurdering
«Tiltalte anses utilregnelig på grunn av sterkt avvikende sinnstilstand», skriver Hordaland, Sogn og Fjordane statsadvokatembeter i ei pressemelding.
Mannen skal ifølge tiltalen stukket kvinnen 47 ganger. Hun døde senere av skadene.
Kvinnen som overlevde ble knivstukket tre ganger.
– Spørsmålet om tilregnelighet i denne saken vært veldig vanskelig, sier statsadvokat May Britt Erstad til NRK.
Ifølge henne vil det i første omgang bli nedlagt påstand om dom på overføring til tvungent psykisk helsevern.
Om noe skulle endre seg under hovedforhandlingene i rettsaken er det likevel mulig at tiltalte får fengselsstraff eller forvaring.
– Retten skal ha alle muligheter. Det kan dukke opp opplysninger som gjør at spørsmålet og vårt syn på tilregnelighetsspørsmålet endrer seg, forteller Erstad.
Skjedde på samtalerom
Det var i 10-tiden på morgenen politiet mottok det første av seks ulike nødanrop av knivstikkinga.
En mann hadde knivstukket to Nav-ansatte, og gått rundt i lokalet etterpå.
De to skadde kvinnene skal ha blitt angrepet under en brukersamtale med mannen på kontoret, og ble kjørt til Haukeland universitetssjukehus.
Marianne Amundsen døde etter knivangrepet. Hun ble 57 år gammel.
29 år gamle Ida Valin fikk lettere skader.
– Ho var ein flott leiar som vi kjem til å sakne. Ho har gjort ein kjempejobb for Nav i mange år, sa Nav-direktør i Vestland, Anne Kverneland Bogsnes til NRK i førre veke.
Gjerningsmannen ble pågrepet på stedet, og selve pågripelsen skal ha foregått uten dramatikk.
Etter angrepet ble det satt inn en rekke sikkerhetstiltak på kontoret.