– Jeg vedgår at det var tunge tak å gå gjennom forretninger, og jeg ble utsatt for både sjikane og andre ting undervegs, forteller Astrid Farestveit Selsvold (Ap).
Hun reiste heller til nabokommunen Voss for å handle.
– Dette håper jeg at er historie, jeg har i alle fall lagt dette bak meg, sier hun til NRK.no.
Ordføreren gjorde seg svært upopulær da hun stemte mot eget parti, og valgte å legge ungdomsskolen i Kvam til Øystese.
LES:
, og .SKOLEDEBATT: Elevene i Norheimsund ville ikke flytte ungdomsskolen sin til Øystese.
Foto: Leif Rune LølandIkke grunnen til at hun ikke stiller til gjenvalg
Astrid Farestveit Selsvold har vært ordfører i Kvam Herad i åtte år. Nå er hun i ferd med å avslutte sin siste periode som ordfører, for hun stiller ikke til gjenvalg.
– Jeg ga beskjed om at det var uaktuelt allerede i mai i fjor, forteller Farestveit Selsvold.
Til tross for det hun selv kaller en beinhard tid, er ikke dette grunnen til at hun ikke lenger vil være ordfører i Kvam herad.
– Det har vært ulike episoder undervegs som jeg kunne ha skrevet i boken min i ettertid, men det skal jeg la være.
– Verste perioden i mitt liv
Selsvold ble ekskludert av sitt lokallag. Det er noe av det verste hun har opplevd i hele sitt liv.
– Det er nok det tøffeste jeg har vært gjennom.
Hvordan kom du deg gjennom det?
– Det handler om å ha litt is i magen når det blåser som verst. Det var viktig å se de positive tingene og ha de vennskapene jeg har.
Skolestriden førte til demonstrasjoner.
Foto: NRKSpent på hvem som overtar
Hun har troen på at tiden leger alle sår, også når det gjelder striden mellom Norheimsund og Øystese.
– Dette er de to flotteste bygdene vi har i hele Hordaland. Så jeg er overbevist om at dette vil leges med tiden.
Hun er veldig spent på hvem som overtar ordførerkjedet.
– Vi har ti lister i Kvam, og jeg er like spent som alle andre på hva som kommer til å skje, sier hun til NRK.no.
LES OGSÅ:
Nye listetopper
Men det som er påfallende med Kvam er at toppene i de største etablerte partiene er nye hele veien. Dere gamle har jo rett og slett trukket dere..
– Det er større utskifting nå enn det har vært på lenge.
Men du prøver vel å bagatellisere dette?
– Ja, jeg gjør det. For det har noe med ryktet vårt å gjøre. Jeg er veldig opptatt av at Kvam trenger å ha et godt omdømme. Vi hadde en flott folketilvekst i siste kvartal, og det å gni på den sure sitronen vil ikke jeg være med på. Jeg synes vi skal hente frem de positive tingene.
Hun ber oss om å huske at de nye førstekandidatene helt sikkert ønsker å gjøre noe som vil løfte bygden.
LES:
Hun forteller at hun ikke er lei av politikken, men fra nå av vil konsentrere seg om Hordaland fylkesting.