«Falske mennesker er det verste jeg vet»
«Veldig glad noen av de er sykemeldt. Da kan jeg jobbe videre med glade mennesker som gjør en god innsats (...) Kan hjelpe bedriften opp på et nivå som er fint. Det vet jeg vi klarer uten sykemeldte»
«Jeg fikk sykemelding fra Frid. Vær snill med (N.N.), hun blir noe overarbeidet denne uken»
E-postene ble sendt til alle ansatte i bedriften Internsikring AS i Bergen på kvelden og natten. Avsenderen er deres egen sjef.
I flere av de totalt 64 e-postene som de reagerer på, blir sykemeldte ansatte hengt ut foran alle sine kollegaer.
Én av dem som ble hengt ut var Frid Mellingen Vågenes.
– At det blir sendt ut e-post til alle der det spekuleres i om jeg kommer tilbake eller har jobb videre, er forferdelig ubehagelig.
– En cowboy som sjef
De opplever at de har prøvd alt. De har blitt med i fagforening, hatt flere oppvaskmøter med sjefen og varslet Arbeidstilsynet.
Men ingenting har løst problemene.
Vi spoler tilbake ett par måneder. Da meldte flere av de ansatte seg inn i en fagforening.
– Arbeidsplassen var litt Texas. Vi hadde en cowboy som sjef som gjorde hva han ville uansett om det var riktig for bedriften eller ansatte, sier Joakim Johnsen.
Sjefen kjenner seg ikke igjen i beskrivelsene de ansatte gir av ham. Les svaret hans nederst i saken.
De ansatte ønsket mer makt på jobben. Håpet var at de ville få verneombud og slutt på det de beskriver som en «fryktkultur».
Men etter organiseringen ble alt bare verre.
Joakim Johnsen ble valgt som tillitsvalgt. Det førte til at han ble hengt ut i flere e-poster. Selv leste han dem ikke før han kom på jobb mandag morgen. – Når du skal starte en arbeidsuke med å lese slike e-poster, det sier seg selv, det er ikke akkurat motiverende, sier han.
Foto: Synne Lykkebø Hafsaas / NRKBare noen får «hei og god morgen»
Over natten sluttet sjefen å hilse. Flere skal ha mistet arbeidsoppgaver.
Frid Mellingen Vågenes sier at det er stor forskjell på hvordan organiserte og ikke-organiserte blir behandlet.
– De som ikke har organisert seg får både «hei» og «god morgen». Jeg tror ikke han har hilst på meg én gang siden vi ble organisert.
Selv ble de to valgt som tillitsvalgte på arbeidsplassen.
– Å sitte på et kontor og aldri vite hvordan du blir angrepet neste gang. Det tærer på fysisk og psykisk å stå i en sånn konflikt, sier tillitsvalgt Joakim Johnsen.
Foto: Synne Lykkebø Hafsaas / NRKOg så begynte e-postene å tikke inn om natten. På nyttårsaften ble det sendt ut over 20 e-poster til alle de ansatte.
NRK har sett alle e-postene som de ansatte har reagert på.
I e-postene som er sendt ut skriver han blant annet:
- «Hvis dere tror at en fagforening knuser meg, da blir det bare nedbemanning. Så lykke til med dette»
- «Alle som skal ha lønn er på jobb i morgen»
- «Har medlemmene pant i bolig, lurer på dette»
- «Alle kan slutte. Jeg vil ikke si nei til noen»
- «Men ok min erfaring jeg står igjen med tull og folk slutter. Vil vil se hvor lenge Joakim og Frid jobber her. Jeg synes det er unødvendig å sende jobben over på andre unnskyldige»
Sjefen unnskyldte seg én gang. Da skrev han at han var full og hadde kranglet med konen.
– Det er kanskje en forklaring, men det er ingen unnskyldning, sier Johnsen.
Fikk ikke ta røykepauser
Selv fikk Frid en e-post om natten hvor det sto at hun ikke lenger hadde krav på røykepause. At hun ble observert og logget.
– Jeg blir jo selvfølgelig opprørt. Jeg synes ikke det er greit. Alt dette har gjort at jeg er dårligere helsemessig enn jeg var for ett år siden.
Johnsen og Vågenes representerer alle de organiserte ansatte på arbeidsplassen.
Flere ansatte reagerer kraftig på sjefens oppførsel. NRK har også pratet med en tidligere ansatt som valgte å slutte på grunn av upassende SMS-er fra sjefen etter arbeidstid.
Sjefen kjenner seg ikke igjen i beskrivelsene de ansatte gir av ham. Les svaret hans nederst i saken.
Frid Mellingen Vågenes fikk e-poster på natten hvor hun ble hengt ut, fordi hun var sykemeldt. Hun forteller at hun har fått dårligere helse det siste året på grunn av konfliktnivået på arbeidsplassen.
Foto: Synne Lykkebø Hafsaas / NRK– Noe av det groveste vi har sett
Regionsekretær Robin Knutsen i fagforbundet Handel og Kontor beskriver arbeidsgiveren som truende og trakasserende.
– Dette er noe av det groveste vi har sett komme fra en arbeidsgiver. Han angriper enkeltpersoner og utleverer personlige forhold til alle i bedriften.
Knutsen forteller at mange arbeidsgivere er skeptiske til organisering. Men at mange snur når de forstår at det er til bedriftens beste.
– Men her har vi en arbeidsgiver som har styrt bedriften med jernhånd uten å ha blitt motsagt på noe. Når han først møter motstand, så har det gått litt gale.
Ansatte mener at løsningen er at sjefen går av som daglig leder i bedriften. Joakim Johnsen kaller kollegaene sine for «fine og flinke folk». – Jeg har ikke lyst at jeg og kollegaene mine skal miste jobben, sier han.
Foto: Synne Lykkebø Hafsaas / NRKHør radiosaken her:
Krever at sjefen går av
Han mener at en helt vanlig ansatt ville fått avskjed på dagen for lignende handlinger.
Men fordi sjefen både er daglig leder og majoritetseier i bedriften, er handlingsrommet deres lite.
Fagforeningen har hatt flere møter med sjefen. Likevel har det kommet nye e-poster med innhold de reagerte på.
De ansatte har også varslet Arbeidstilsynet om forholdene på arbeidsplassen, uten at de har grepet inn.
– De ansatte krever at han går av som daglig leder i bedriften. De ser ikke en vei videre med han bak rattet. Hvis ikke han går av, vurderer vi å gå til sivilt søksmål mot ham.
– Vi vil at han skal holdes økonomisk ansvarlig for at han har trakassert og mobbet dem, sier Knutsen.
– Hvorfor kan ikke de ansatte bare slutte i bedriften?
– De ansatte trives sosialt med hverandre og ønsker ikke å ødelegge egen arbeidsplass.
Han viser videre til at dersom de ansatte selv slutter i jobben, vil de få karantene på dagpenger fra Nav i 18 uker.
– De færreste av oss tåler det økonomisk. Ansatte som selv sier opp, risikerer utestengelse fra Nav. De kan komme i en situasjon hvor de må selge eiendeler som hus og bil, sier Knutsen.
Regionsekretær Robin Knutsen i fagforbundet Handel og Kontor sier at dette er noe av det groveste han har sett komme fra en arbeidsgiver noensinne.
Foto: Synne Lykkebø Hafsaas / NRKSjefen: – Kjenner meg ikke igjen
NRK har forsøkt å få sjefen i Internsikring AS til å svare på kritikken og beskrivelsene av ham som arbeidsgiver.
Han har ikke ønsket å stille til intervju. Men gir følgende uttalelse:
«Jeg beklager at jeg har opptrådt uakseptabelt overfor mine kollegaer i enkelte situasjoner. Dette har jeg nå lært av.
For å gjøre oss enda bedre i stand til å følge spillereglene i arbeidslivet i framtiden, har vi nå valgt å inngå tariffavtale med Handel og Kontor.
Vi ser fram til å få den som er permittert tilbake til jobb. For øvrig kjenner jeg meg ikke igjen i de beskrivelsene som kommer fram i NRK sin framstilling».
Hei!
Tenkte du på noe da du leste denne saken? Eller har du annet på hjertet? Ta gjerne kontakt med meg.
Jeg har tidligere skrevet om Helene som ikke tør å be om hjelp, Jon Eirik som døde av kreft han fikk på jobb som brannmann og Nils som blir ko-ko av Isbilen.