– Det var skummelt. Eg merka ikkje noko til at det var glatt før eg låg i grøfta, seier Odd Johansen.
Han er ein av mange som har fått eit ublidt møte med glatt veg denne morgonkvisten. Johansen er like heil, men bilen blei totalskadd i ei utforkøyring ved Tengedalsvatnet i Sandnes. Han var langt frå aleine og fleire bilar låg strøydde i grøfta.
Det har vore fleire trafikkuhell over heile Sør-Noreg på grunn av glatte vegar.
På E6 er eitt felt stengt ved Tangen i Stange etter at ein trailer snurra rundt. I Kvelde i Vestfold sklei eit vogntog av vegen. Ved Flekkefjord i Vest-Agder køyrde ein bil med tre personar ut av vegen på fv. 42. Politiet melder om at fleire bilistar har meldt frå om glatt veg, spesielt i indre deler av Agder.
I Rogaland har glatt føre laga trøbbel for både bilistar og syklistar. I Hjelmeland køyrde ein bil av vegen på Vormedalsvegen. To bilar kolliderte i Søredalen i Sandnes. Ein syklist sklei på glatt føre i Sandnesveien i Sandnes. Ein bil køyrde opp på eit skilt og hamna i grøfta på grunn av det glatte føret ved Løwenstrasse i Sandnes.
SKUMMELT: Odd Johansen fekk ein tøff start på dagen. Glatt veg gjorde at han hamna i grøfta.
Foto: Odd Rune Kyllingstad / NRKTraktor sklei av vegen
Ved Laukelandsvegen i Gaular sklei ein traktor av vegen og ned i ei grøft. Fleire har meldt frå om krevjande køyreforhold i Sogn og Fjordane.
– Det var den vanskelegaste turen eg har hatt nokon gong, seier Janne Steinhovden.
Ho sklei sidelengs opp bakkane på veg mot rv. 5 mellom Florø og Førde i Sunnfjord.
– Det var med nød og neppe at eg kom meg opp bakken, seier ho.
BOM STOPP: Slik enda køyreturen for eit vogntog på E6 ved Tangen.
Foto: BJØRN OPSAHL– Ikkje la deg lure av svart asfalt
Glatte vegar kjem overraskande på fleire bilistar. Ein bilist åtvarar andre mot å ikkje la seg lure av svart asfalt.
– Det var skikkeleg glatt. Rett og slett glasert, noko ein ikkje ser på den svarte asfalten, seier Hermod Brensdal, som var på veg mellom Sande og Førde på E39.
I Rogaland har det vore fleire trafikkuhell på morgonkvisten. No åtvarar politiet alle bilistar.
– Det blir meldt om særs glatte vegar fleire stadar i distriktet. Vi oppmodar alle til å ta det roleg, skriv politiet i Sør-Vest.
Vegvesenet opplyser at entreprenørane har alt mannskap ute. Det er spesielt glatt ved kysten, men også lenger inne i landet.
– Ein låg temperatur over lengre tid gjer at vegen er kaldare enn regnet. Regnet frys direkte på bakken, seier trafikkoperatør Tom Hansen ved Vegtrafikksentralen i Vest.
Trailer snurra rundt
I Hedmark og Oppland kjem politiet med ei klar oppmoding til alle som skal ut på vegen i morgontimane.
– Ta det roleg og vis omsyn, skriv politiet i Innlandet.
Eitt felt på E6 ved Tangen i Stange er stengt etter at ein trailer snurra rundt. Politiet opplyser om at det er særs glatt på staden.
TRØBBEL: Eitt felt er stengt på E6 ved Tangen i Hedmark.
Foto: BJØRN OPSAHL