Vi er i Sundal i Mauranger. Grunneier Trygve Fredheim viser stien som inntil nylig har blitt kalt «Keiserstien».
– Du kommer opp fra en grønn dal og opp i et grått landskap med fjell, så ender du på toppen med helt hvit is, forteller han.
Laget for å frakte is
Første del av ruten blir kalt «Isvegen». En geskjeftig forretningsmann fra Kragerø bygget denne veien for å starte eksport av is fra breen.
– Han bygget veien som var ferdig i 1863, men da hadde han sikkert ikke mer penger, så det ble aldri fraktet is her, forklarer Fredheim.
Men siden vegen allerede var laget, ble den åpnet for turisme.
TURISTER I BREEN: Bildet viser turister som har gått opp turstien til Folgefonna. Hestene til de lokale bøndene hjalp dem opp.
Foto: Kvinnherad kommune, arkivTuristene kom i hopetall for å se isen. Bøndene i Sundal måtte garantere at de hadde minst åtte hester til disposisjon hver dag, hele sommersesongen til turistene.
– Det sies at når båtene kom ut fra neset her, sprang alle hestene og gjemte seg. Da visste de hva som skulle skje, sier Fredheim.
«Keiserstien»
Gardshammar ligger 750 m.o.h. Her har familien til Fredheim hatt støl siden 1580. I høydemeter er det halvveis til Folgefonna. Det var det turistene kom for å se.
– Jeg tror is har vært en magnet på folk i veldig lang tid, forklarer Fredheim.
Og magnetismen ser ut til å fungere den dag i dag. NRK møter tre turglade turister på veien opp.
BRATT: Trygve Fredheim forteller at turstien har 24 svinger oppover mot Folgefonna. Hver av dem har 90-graders svinger.
Foto: Halvor Folgerø / NRK– Vi leste om den, at den var grunnlagt av tyskere, stemmer ikke det, spør Thomas Schoch som selv er fra Tyskland.
Det er ikke Fredheim enig i. Heller ikke i at en tysk keiser skal ha hatt noe med turstien å gjøre.
Måtte få nytt navn
For selv om stien ble inntil nylig kalt Keiserstien, betyr ikke det nødvendigvis at den tyske keiser Vilhelm har vært på besøk.
– Navnet «Keiserstien» mener vi er misvisende. Det har vist seg seinere at keiser Vilhelm aldri har gått på denne stien, sier Fredheim.
Kort oppsummert har det aldri vært is på «Isvegen», og heller ingen keiser på «Keiserstien». Derfor har den nå fått navnet Turistvegen.
– Turister er det eneste som har vært på denne vegen. Og dem har det vært mange av, sier han.