I dag ble det kjent at Kari Kjønaas Kjos trekker seg som talsperson for ruspolitikken i Frp. Hun har tidligere varslet at hun ikke stiller til gjenvalg til Stortinget.
En annen er tidligere barne-, likestillings- og inkluderingsminister Solveig Horne, som er ferdig på Stortinget i høst. Det samme er de to andre profilerte Frp-kvinnene Siv Jensen og Åshild Bruun-Gundersen.
Og får valgkomiteen viljen sin, blir det bare Listhaug og ti menn i det nye sentralstyret til Frp fremover. Seks av mennene er på valg, og i tillegg kommer fire mannlige varamedlemmer.
Da det daværende stjerneskuddet Sara Berge Økland forlot Frp i 2016, pekte hun på et mannsdominert lokallag i Bergen.
Hun hadde trodd partiet i 2021 hadde kommet lenger i å få kvinner opp og frem.
– Særlig på grunn av den gode rekrutteringen av yngre damer mellom 25 og 40 år som jeg har sett de siste 10 årene. Hvorfor de ikke stiller er et mysterium, men jeg håper partiet får flere inn i høyere verv, sier hun.
NUMMER TO: Ketil Solvik-Olsen er innstilt som 1. nestleder. Han er en av ti andre menn på innstillingen til sentralstyret i Frp.
Foto: Hedvig Bjørgum / NRK– Få kvinner å velge mellom
I dag er det tre kvinner i sentralstyret til Fremskrittspartiet, inkludert Sylvi Listhaug og partileder Siv Jensen. Det nye sentralstyret blir valgt på Frps landsmøte i mai.
Den eneste kvinnen i valgkomiteen på fem personer, Liv Gustavsen, sier det har blitt spilt inn få kvinner. Hun sier at komiteen har jobbet med å få flere til å stille opp. Det er likevel ingen som har takket ja.
– Vi har mange damer som er flinke, men som ikke finner det viktig og riktig å på ta seg flere tunge verv, sier hun.
Selv er Gustavsen den eneste kvinnelige fylkeslederen i Frp, og en av få kvinner i landsstyret.
Hun hadde håpet at flere kvinner skulle stille til sentralstyret, men står nå bak forslaget valgkomiteen har sendt til partiet.
– Vi har landet på absolutt det vi mener er det beste, sier Gustavsen, som er fylkesleder for Frp Viken.
IKKE GUBBEVELDE: Liv Gustavsen (Frp), fylkesleder i Viken, sier det var få kvinner som ønsket å sitte i sentralstyret.
Foto: Edin BabicNRK har tidligere skrevet at det aldri har vært så mange kvinner som har toppet listene til stortingsvalget som i 2021 i politikken i Norge.
Men også på disse listene har Frp få kvinnelige kandidater på topp. På landsbasis stiller Frp bare med én kvinnelig toppkandidat til de 19 valgdistriktene til stortingsvalget til høsten.
– Vi damer er jo flinke på å ha såkalt «flink-pike-syndrom.» Vi skal gjøre alt så veldig riktig og gå i dybden på alt. Det kan være belastende for oss, sier Gustavsen.
- Les også: Frp-veteran trekker seg i protest
Flau over innstillingen
Lill Harriet Sandaune, Frps gruppeleder i fylkestinget i Trøndelag, sier til Adresseavisen at hun både er provosert og flau over innstillingen.
– Dette sender noen dårlige signaler. Jeg tror ikke valgkomiteen har tenkt seg godt nok om. Det finnes jo mange både tøffe og dyktige damer i Frp, sier Sandaune til avisa.
PROVOSERT: Lill Harriet Sandaune (Frp) angrer på at hun ikke sa nei til å sitte i sentralstyret. Hun er nå klar for kampvotering på landsmøtet i mai.
Foto: HøyreHun har selv sittet i sentralstyret i to år og ville egentlig ha avløsning. Sandaune bekrefter at hun nå vil stille til gjenvalg, og at hun er beredt til kampvotering på landsmøtet.
– Jeg følte jeg måtte ta ansvar og prøve å sikre en litt bredere representasjon, sier Sandaune til NRK.
Også tidligere barne-, likestillings- og inkluderingsminister Solveig Horne mener flere kvinner må komme på banen.
– Det er synd at en dame er på topp og resten menn. Vi er tross alt i 2021, så det burde absolutt ha vært en bedre balanse. Jeg håper flere av kvinnene i Frp vil bruke tiden fram til landsmøtet på å tenke seg om, sier Horne.
Stortingsrepresentant Silje Hjemdal hinter om det samme i en SMS til NRK:
– Jeg er glad vi har mange dyktige og engasjerte damer i Frp. Til syvende og sist er det uansett landsmøtet i mai som bestemmer, skriver hun.
- Les også:
– Ikke et gubbevelde
Selv om det er høy mannsdominans i partiet på landsbasis, går ikke valgkomitémedlem Gustavsen med på at det er et gubbevelde i partiet.
– Jeg ser ikke at det er gubbevelde. Frp har utviklet seg over tid. Man har stemplet Frp på grunn av fokusområdet samferdsel. Vi er det eneste partiet for bilistene, og har fokus på en streng og fornuftig innvandring. Dette kan være områder som ikke tiltaler kvinner like lett, sier hun.
Å kvotere inn kvinner i styrer, er ikke en løsning for partiet, mener Gustavsen.
– Da får man ikke fram dem som virkelig ønsker å gjøre en jobb, men kvoterer inn bare for å ha kvinner, og det blir helt feil. Jeg vil ikke bli valgt inn i noe fordi jeg er kvinne, sier hun.
– De som sitter i viktige verv må ha tid, lyst og faktisk kapasitet til å ta på seg vervet. Det er kvinner flinkere til å se. Vi sier ikke ja når vi ser vi ikke har kapasitet eller mulighet. Derfor er vi kanskje færre i disse rollene. Vi tar rollene når vi får dem, men ikke når vi selv ser at vi ikke har tid til det, sier Gustavsen.
Heller ikke Økland ser på kvotering som en mulighet.
– Det noe jeg ser på som helt uaktuelt. Det ville overrasket meg. Jeg synes det er mange flinke damer i Frp. Jeg håper at de stiller ved neste anledning, sier hun.
NRK forklarer
Sjekk kvinnelege førstekandidatar i ditt fylke
Møre og Romsdal
Frp: Sylvi Listhaug
Senterpartiet: Jenny Klinge
Venstre: Lena Landsverk Sande
SV: Birgit Oline Kjerstad
Sogn og Fjordane
SV: Hege Lothe
Hordaland
Arbeidarpartiet: Marte Mjøs Persen
Høgre: Erna Solberg
Senterpartiet: Kjersti Toppe
Rødt: Sofie Marhaug
Rogaland
Arbeidarpartiet: Hadia Tadjik
Høgre: Tina Bru
KrF: Olaug Bollestad
Venstre: Iselin Nybø
SV: Ingrid Fiskaa
MDG: Ulrikke Torgersen
Vest-Agder
Arbeidarpartiet: Kari Henriksen
Høgre: Inngunn Foss
Senterpartiet: Gro Anita Mykjåland
Venstre: Ingvild Thorsvik
SV: Solveig Skaugvoll Foss
MDG: Oda Sofie Pettersen
Aust-Agder
Senterpartiet: Gro Anita Mykjåland
Venstre: Ingvild Thorsvik
SV: Mirell Høyer-Berntsen
MDG: Oda Sofie Pettersen
Telemark
Senterpartiet: Åslaug Sem-Jacobsen
MDG: Benedikte Nes
Vestfold
Arbeidarpartiet: Maria Karine Aasen-Svensrud
Senterpartiet: Kathrine Kleveland
SV: Grete Wold
Rødt: Maren Njøs Kurdøl
Buskerud
SV: Kathy Lie
MDG: Margit Fausko
Rødt: Linn-Elise Øhn Mehlen
Østfold
Høgre: Ingjerd Schou
KrF: Maria Moe
MDG: Benedicte Lund
Rødt: Hannah Berg
Akershus
Arbeidarpartiet: Anniken Huitfeldt
KrF: Ida Lindtveit Røse
SV: Kirsti Bergstø
MDG: Une Bastholm
Rødt: Marie Sneve Martinussen
Oslo
Høgre: Ine Eriksen Søreide
Venstre: Guri Melby
SV: Kari Elisabeth Kaski
MDG: Lan Marie Berg
* Frp har ikkje hatt nominasjonsmøte
Hedmark
Arbeidarpartiet: Anette Trettebergstuen
Høgre: Anna Molberg
KrF: Charlotte Veland Hoven
SV: Karin Andersen
Oppland
Arbeidarpartiet: Rigmor Aasrud
Høgre: Kari-Anne Jønnes
Senterpartiet: Marit Knutsdatter Strand
KrF: Charlotte Veland Hoven
Venstre: Stine Hansen
SV: Anne Lise Fredlund
MDG: Karina Ødegård
Sør-Trøndelag
Arbeidarpartiet: Eva Kristin Hansen
Høgre: Linda Hofstad Helleland
Rødt: Hege Bae Nyholt
Nord-Trøndelag
Arbeidarpartiet: Ingrid Kjerkol
Høgre: Elin Agdestein
Senterpartiet: Marit Arnstad
SV: Siv Furunes
Rødt: Hanne Lise Fahsing
Nordland
Senterpartiet: Siv Mossleth
KrF: Ingelin Noresjø
Venstre: Ida Gudding Johnsen
SV: Mona Fagerås
Troms
Arbeidarpartiet: Cecilie Myrseth
Senterpartiet: Sandra Borch
MDG: Kriss Rokkan Iversen
Rødt: Hanne Stenvaag
Finnmark
Venstre: Trine Noodt
SV: Amy Brox Webber