• Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Humor
  • Distrikt

Nyheter

  • Nyhetssenter
  • Norge
  • Urix
  • Kultur
  • Livsstil
  • Viten
  • Dokumentar
  • Ytring
  • NRK Sápmi
  • NRK Kvensk

Sport

  • Sportsnyheter
  • Resultater
  • Sendeplan
  • Videoklipp

Distrikt

  • Agder
  • Innlandet
  • Møre og Romsdal
  • Nordland
  • Oslo og Viken
  • Rogaland
  • Troms og Finnmark
  • Trøndelag
  • Vestfold og Telemark
  • Vestland

Temasider

  • NRK Humor
  • NRK Mat
  • NRK Skole
  • NRKbeta

Info

  • Hjelp
  • Informasjon
Logg inn

Vestland

  • Snakk med oss
  • Vestlandsrevyen
  • P1 SF
  • P1 H

Flytevestsalg til værs etter påbud om bruk

Salget av flyte- og redningsvester har økt kraftig etter at det 1. mai ble innført påbud om bruk av flyteplass i småbåter.

Redningsvest

ØKT SALG: Kjeder som XXL og Clas Ohlson, melder om salgsøkning av flyteplagg på henholdsvis 48 og 76 prosent hittil i år.

Foto: Berit Keilen / Scanpix

Kilde: NTB

Publisert 10.05.2015, kl. 10.10 Oppdatert 10.05.2015, kl. 10.16
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost
Publisert 10.05.2015, kl. 10.10 Oppdatert 10.05.2015, kl. 10.16

Artikkelen er flere år gammel.

Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Redningsselskapet har så langt i år solgt fire ganger så mange flytevester som på samme tidspunkt i fjor.

Flytevester på Killingholmen

SELGES MER: – Det er nok påbudet som gjør at folk kjøper inn flere vester nå, tror Anders Fjeld i XXL.

Foto: Anna Kristine Valderhaug / NRK

– Årsakene er nok flere: En flott sommer i fjor har gjort at flere har fått smaken på båtlivet. I tillegg kommer selvsagt vestpåbudet, som nok bidrar til at mange vil «oppgradere» flyteplaggene sine, sier Tanja Krangnes i Redningsselskapet til NTB.

Kjeder som XXL og Clas Ohlson, som også selger store mengder flyteplagg, melder om salgsøkning på henholdsvis 48 og 76 prosent hittil i år.

– Det er nok påbudet som gjør at folk kjøper inn flere vester nå. Det er todelt: De ønsker seg en ny, mer behagelig vest når de først skal bruke den hele tiden. Dessuten er det en økt bevissthet rundt sikkerhet og at de vestene man har om bord skal være formålstjenlige, sier kjededirektør Anders Fjeld i XXL.

LES OGSÅ: Flytevestpåbud vedtatt i Stortinget

Høyere krav

Tanja Krangnes, kommunikasjonsrådgiver i redningsselskapet

FIREDOBLET SALG: Tanja Krangnes, kommunikasjonsrådgiver i Redningsselskapet.

Foto: Redningsselskapet

Tidligere var det tilstrekkelig at det var flytevest til alle om bord i småbåter, men fra 1. mai må vestene være på. Det har nok gjort at mange voksne har oppgradert vestene om bord fra sittepute til plagg, og da har de funnet ut at vesten var litt klumpete å ha på seg:

– Nå som de må ha dem på, bytter de ut med en som er mer komfortabel. Vi har størst økning i salget av kvalitetsvestene som er lette og behagelige å ha på seg, sier Krangnes.

Anders Fjeld har over flere år har sett en dreining fra de klassiske vestene med krage til de noe tynnere flytevestene og derfra til de oppblåsbare vestene, som ligger som en pølse rundt nakken og over skuldrene:

Kommunikasjonsrådgiver Camilla Tully hos Clas Ohlson ser samme trenden:

– Vester selger bedre nå enn før over hele landet. Vi selger naturligvis flere vester i nærheten av kysten, og Stavanger ligger helt på topp.

LES OGSÅ: – Vestpåbudet er laget av skrivebordsfolk

Flinke folk

Skipsfører Rani Skoubo på redningsskøyta Bergesyn d.y. passer på i Oslofjorden og er stasjonert ved Oscarsborg. De har som primærmål å redde liv, dernest verdier og skøyta har kjørt mer enn 500 oppdrag i Oslofjorden de siste årene.

– Det overordnede inntrykket er at folk er ganske flinke med vest, spesielt unge er fornuftige. Men samtidig er det alltid noen som ikke har på vest, og vi håper at de følger etter nå, sier Skoubo.

Hittil i år har 22 personer omkommet i drukningsulykker mot 26 personer i samme periode i fjor, viser oversikten fra Norsk Folkehjelp.

I fjor druknet 113 personer i Norge. Av disse var 15 kvinner og 83 menn over 15 år. Av 21 personer som i fjor druknet i forbindelse med bruk av fritidsbåt, var alle menn.

LES OGSÅ: Færre har mistet livet i drukningsulykker i år

Publisert 10.05.2015, kl. 10.10 Oppdatert 10.05.2015, kl. 10.16
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Norge

Ingebjørn Bleidvin, kommuneoverlege i Hadsel

Kommunelege fant opp smittesporingssystem: – Enorm gevinst for samfunnet

Jørn Magnus Rivojen Langseth

Nå skal det skiltes på ume,- og pitesamisk: – Det vil gi tilbake stoltheten

Mer om: Norge

Båtliv

Båt og alkohol

Halvparten av de som omkom hadde promille

Mer om: Båtliv

NRK anbefaler

– På vinteren var de helt hjelpeløse

Her måtte Posten gi opp elbiler.

Merkelapp: NRKbeta

Millioner rømmer fra Whatsapp, men Messenger er verstingen

NRK Vestland

  • Telefon Bergen:  55 27 57 70
  • Telefon Førde:  57 72 42 42
  • E-post:  vestland@nrk.no
  • Distriktsredaktør:  Dyveke Buanes
Norsk Presseforbund, logo.

Vi arbeider etter
Vær Varsom-plakatens regler
for god presseskikk.

Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.


Nyhetstips 03030 Nyhetsbrev

Kontakt

  • Om NRK
  • Kontakt NRK
  • Lisens
  • Publikum i NRK
  • Delta i NRK-programmer
  • Jobb i NRK
  • Presse

Hjelp

  • Brukerstøtte
  • Tilgjengelighet
  • Personvern
  • Informasjonskapsler (cookies)

Tjenester

  • Yr
  • NRK Skole

Produksjon

  • Eksterne produksjoner
  • Produksjonsfolka
  • Retningslinjer og design

Salg

  • Spons og salg
  • NRK Butikken
Til toppen
NRK Opphavsrett NRK © 2021 Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen Nettsjef: Hildegunn Soldal