Sauherad har mistet 12 innbyggere det siste året. Hver og en av dem koster kommunen 267.000 kroner i tapte inntekter.
- Det er ingen kommune som er i nærheten av å tape slike beløp selv om befolkningen går mye mer ned i andre sammenliknbare kommuner. Men dersom dette er riktig har hele overskuddet som vi har lagt opp til i år, blitt spist opp på en-to-tre. Konsekvensen kan bli at folk flytter til byområdene og vi får en sentralisering som akselererer, sier Hans Sundsvalen. Han representerer Arbeiderpartiet.
Hvis Skien skulle bli fratatt like mye penger som Sauherad - ut fra folketallet - så ville Skien miste nesten 40 millioner kroner fra den ene dagen til den andre.

Økonomien havererer i Sauherad, som skal bygge nytt sykehjem.
Noen vinner - andre taper
Det er Kommunenes Sentralforbund som nå har beregnet hvordan endringene i rammetilskuddet slår ut for hver enkelt kommune i 2004.
Omleggingene svir også for småkommunen Siljan som taper 1,4 millioner kroner i år.
Nissedal, Seljord, Vinje og Skien taper også penger, mens Porsgrunn, Notodden og Kviteseid er blant kommunene på plussida.
Straffer utkantkommuner
Det som rammer Sauherad særlig hardt er at alderssammensetningen er skeiv. Samtidig scorer kommunen lavt på såkalt urbanitet - som på godt norsk betyr at Sauherad straffes for å være en utkantkommune, mener ordføreren.
- Det er helt forkastelig å bruke inntektssystemet på denne måten, sier Hans Sundsvalen, som mener å se en tendens til at utkantkommunene skal ned i inntekt.
- Det vi nå ser, er Høyre-politikk i regjeringen. Små kommuner skal straffes økonomisk for å tvinges til kommunesammenslåinger, sier Hans Sundsvalen.