– Dette er utrolig viktig for å sikre god integrering, sier Fredrik Sørlie, leder av AUF i Telemark.
AUF kom med forslaget som skapte uenighet i partiet, og i redaksjonskomiteen. Sørlie er glad for at han fikk med seg et flertall av årsmøtet.
AUF-leder i Telemark, Fredrik Sørlie er glad for at årsmøtet stemte for gratis barnehageplass til barn i asylmottak.
Foto: Even Skårberg Aarnes / NRK– Dette forslaget vil gi store ringvirkninger. Når barna møter norsk språk og norsk kultur tidlig, tar de dette med seg hjem og overfører det til foreldre og besteforeldre. Et godt tiltak for hele samfunnet, mener Sørlie.
Redd for forskjellsbehandling
En av dem som stemte mot forslaget på årsmøtet, var ordfører i Fyresdal, Erik Skjervagen.
Ordfører i Fyresdal, Erik Skjervagen hørte til mindretallet som ikke ville gå for forslaget fra AUF. Han frykter forskjellsbehandling og usikre kostnader.
Foto: Anne Lognvik / NRK– Det er litt for stor usikkerhet knyttet til hva dette vil koste, og hvem som skal betale. Og blir det kommunene som må ta regninga, kan det skape store utfordringer, sier han.
Han er også bekymret for at vedtaket kan føre til forskjellsbehandling om det blir gjennomført.
– Det vil bli en forskjellsbehandling mellom barn i mottak og norske barn, sier Skjervagen.
Men AUF-lederen er ikke bekymret for forskjellsbehandlingen.
– Ja, det blir en forskjellsbehandling, men dette er et så viktig prinsipp at forskjellsbehandling er helt greit, sier Sørlie.
Håper på støtte
Sørlie håper vedtaket fra fylkesårsmøtet vil inspirere andre fylkeslag til å gjøre det samme.
– Jeg håper forslaget kan få støtte fra andre også, både i Arbeiderpartiet og andre parti.
Han har også et håp om å få til en diskusjon på landsmøtet seinere i vår.
– Det hadde vært veldig bra om landsmøtet ville diskutert dette. For dette er viktig, understreker Sørlie.
Skjervagen har ikke noen formening om landsmøtet vil diskutere saken eller ikke.
– Jeg er usikker. Jeg trodde jo ikke det kom til å bli vedtatt her heller, så det blir spennende å se, avslutter Skjervagen.