I mai i år kom det krav om at de yngste på sjøen måtte ha et båtførerbevis for å kjøre båt.
Nå viser politiets tall at svært få av dem som ble kontrollert i sommer manglet godkjenning.
Les:
Les også:
– Vi ser en klar forbedring blant de unge i forhold til at de tar ting seriøst. Mye er nok på grunn av kravet til båtførerprøven, sier Terje Sandik ved politiets sjøtjeneste i Kragerø.
58 anmeldt
– Dem som kjører med promille og er innblandet i ulykker er ofte godt voksne. Det er dem over 40 år. De unge er flinkere og mer forsiktig, sier Stangeland.
Foto: Lorentz Berg / NRKI sommer ble over 7000 båtførere kontrollert av politiets sjøtjeneste.
Fokus for politiet denne sommeren har vært fart, promille og båtførerbevis. I Norge ble 58 anmeldt for manglende bevis. 18 av dem som ble anmeldt var fra Oslo. I Telemark ble 8 båtførere anmeldt og i Agder 10.
Les:
– Det forteller meg at sjansene for å bli oppdaget ikke er så stor, men også at de fleste har båtførerprøven i orden, sier ansvarlig for sjøtjenesten i Politidirektoratet, Sveinung Stangeland.
– Voksne er verst
Terje Sandik ved politiets sjøtjeneste i Kragerø har vært ute på mange kontroller i sommer.
– Jeg syntes folk er flinke. De i stor grad avlagt de nødvendige prøvene, sier Terje Sandik ved politiets sjøtjeneste i Kragerø.
På landsbasis ble over 5500 anmeldt for å ha kjørt for fort på sjøen. Rundt 1500 kjørte ruspåvirket eller manglet redningsvester. Politiet har en klar oppfatning av hvilken aldersgruppe som er de verste.
Les:
– Dem som kjører med promille og er innblandet i ulykker er ofte godt voksne. Det er dem over 40 år. De unge er flinkere og mer forsiktig, sier Stangeland.