– Vi deler den bekymringen nasjonalt. Det er absolutt et problem selv om tallene har gått noe ned hos oss. Grunnen til det er at det svinger veldig hvor dopingmidlene kommer inn fra, sier Eftedal til NRK.
- Les også: |
Brevkontroll i Oslo
En av årsakene til at tallene varierer stort, er på grunn av måten rusmidlene blir brakt inn i landet på.
– Den vanligste måten å frakte dopingmidler på, er via brev, og da er det naturlig at man vil se høyere beslag hos tollstedene som driver med kontroll av brev, som Tollregion Oslo og Akershus, sier Eftedal.
– Vi ser også store beslag av dopingmidler i kjøretøy på de store grenseovergangene mot Sverige blant annet i Tollregion Øst-Norge, sier hun.
Flere mennesker har blitt alvorlig syke etter overdoser av GBL i Bergen.
Foto: Toll VestIkke GBL i Grenland
Dopingmidlet GBL som toll- og avgiftsdirektør Bjørn Røse har uttalt til NTB at han frykter mest, er riktignok ikke blitt registrert i Grenland så langt.
– GBL er ikke beslaglagt her i første halvdel av 2015, nei, men det betyr ikke at det ikke kan ha blitt fraktet inn fra andre steder, sier Eftedal.
Helle Eftedal er bekymret for økningen av innførsel av GBL
Foto: Tollvesenet- Les også: |