Revisjonen av byggesaksbehandlingen i kommunen har avdekket manglende dokumentasjon, loggføring og kontroll av byggesakene.
– Dette tar vi på aller største alvor, sier rådmann Inger Lysa.
Rådmann Inger Lysa mener det er naivt å tro at korrupsjon ikke kan skje.
Foto: Stian Wåsjø Simonsen / NRK– Jeg har ingen grunn til å tro at det foreligger slike misligheter i Kragerø, men det er kjempeviktig å drive et godt og forebyggende arbeid for å forhindre det. Der skal vi intensivere innsatsen vår litt.
Kontrollutvalget i Kragerø kommune har behandlet saken, og leder Iver Juel fra Fremskrittspartiet mener at de stort sett kan være fornøyde.
– Vår bedømmelse er at forbedringer kan gjøres, men det er ingen grunn til å tro at det har skjedd noe.
– Hva tenker du om at dere har fått en slik rapport?
– Det er både nyttig og bra, og de som er ansvarlig for byggesakene, at de synes dette også er tilfredsstillende og er et grunnlag for å bedre deres rutiner, sier Juel.
Mangler loggføring og dokumentasjon
Rapporten peker på en del mangler i saksbehandlingen, blant annet at det ikke alltid blir gjennomført såkalt sidemann- eller lederkontroll, slik at flere er inne i de enkelte sakene. Det mangler også loggføring og dokumentasjon for hva slags saker som er oppe i møter og uformell kontakt. Dette er ting en mener øker risikoen for korrupsjon.
– Vi ønsker å iverksette tiltak som nettopp gjør mulighetene færre og mindre hvis vi skulle komme i den situasjon at noen skulle bli fristet til noen uakseptable løsninger. Målet vårt er å forhindre misligheter, sier Lysa.
Hun vil anbefale kommunestyret i Kragerø kommune å søke medlem i Transparency International. Organisasjonen jobber med holdninger og god praksis for å forebygge korrupsjon.
– Det går på å ha godt innsyn, gjennomsiktighet, gode kontrollrutiner, og ikke minst snakke mye om holdninger og verdier for å sikre at vi gjør ting på riktig måte.
– Ikke bare byggesaker utsatt
For ett år siden startet korrupsjonssaken i Drammen kommune der nå 27 personer er siktet for å ha betalt to saksbehandlere på byggesaksavdelingen penger for å få sine byggesaker godkjent.
Rådmannen i Kragerø mener disse sakene viser at korrupsjon er mulig, og at byggesaker er bare ett av flere områder som er utsatt for slike hendelser.
– Det er naivt å tro at det ikke kan skje hos oss, for det mener jeg hendelsene i Drammen og andre steder viser at det kan. Det er vår plikt å jobbe for å forebygge det, sier Lysa.
Les også: