Hopp til innhold

Vil forandre grunnloven for Putin

Ordstyreren i Russlands føderasjonsråd foreslo i dag å forandre loven slik at Vladimir Putin kan ta en tredje periode som president.

Vladimir Putin og Sergej Mironov
Foto: SERGEY ZHUKOV / AFP

- Jeg foreslår at vi tenker på om det er nødvendig, med støtte fra millioner av mennesker, å forandre loven, sa ordstyrer Sergej Mironov.

Grunnloven sier at president Putin må fratre i mars neste år, etter to perioder, på fire år hver, i presidentsetet.

Tre perioder

Putin selv har tidligere sagt at han ikke vil forandre grunnloven i dette spørsmålet for å forlenge sin tid som president.

Men mange andre appellerer til populære Putin om at han skal fortsette, og han blir regnet som en garantist for stabilitet.

- Jeg foreslår tre perioder, sa Mironov. Han ble selv valgt inn i sin tredje periode som ordstyrer i dag.

Mironov har flere ganger tidligere foreslått at presidenten skal kunne sitte i mer enn to perioder. Han har også foreslått å forlenge periodene, som nå er på fire år, til å vare opp mot sju år.

- Perioder på fire år er for lite for Russland. Det er for kort tid til å få til endringer, mener Mironov.

SISTE NYTT

Siste nytt