Hopp til innhold

Russland hevder sjefen for Svartehavsflåten lever

Sjefen for den russiske Svartehavsflåten, Viktor Sokolov, deltok på et møte tirsdag, ifølge russiske myndigheter. Ukrainske spesialstyrker har hevdet at Sokolov ble drept.

Skader på Svartehavsflåtens hovedkvarter er synlige på dette satellittbildet av Sevastopol på Krim-halvøya. Bildet ble tatt etter det ukrainske rakettangrepet på hovedkvarteret.

Skader på Svartehavsflåtens hovedkvarter er synlige på dette satellittbildet av Sevastopol på Krim-halvøya. Bildet ble tatt etter det ukrainske rakettangrepet på hovedkvarteret.

Foto: AP

Ukraina hevdet mandag at de hadde drept Viktor Sokolov, sjefen for den russiske Svartehavsflåten i et missilangrep mot marinens hovedkvarter på den annekterte Krim-halvøya sist fredag.

Russlands forsvarsdepartement har imidlertid publisert en video som angivelig viser Viktor Sokolov på et møte tirsdag. Det melder det statlige russiske nyhetsbyrået Ria Novosti.

Et bilde publisert av departementet viser tilsynelatende at Sokolov deltok på møtet via videolink, skriver nyhetsbyrået Reuters.

Møtet skal ha funnet sted i Moskva under ledelse av forsvarsminister Sergej Sjojgu.

Russlands regjering har ikke kommet med noen uttalelser om Sokolov så langt.

Sjefen for den russiske Svartehavsflåten Viktor Sokolov, her fotografert på Krim 27. september 2022.

Sjefen for den russiske Svartehavsflåten Viktor Sokolov, her fotografert på Krim 27. september 2022.

Foto: Reuters

Ønsker ikke å kommentere

Kort tid før videoen ble publisert ønsket ikke pressetalsperson Dmitrij Peskov å kommentere angrepet mot marinens hovedkvarter og Viktor Sokolov, skriver CNN.

– Det har ikke kommet informasjon fra Forsvarsdepartementet. Vi har ikke noe å si nå, skal Peskov ha sagt til journalister.

Ifølge de ukrainske spesialstyrkene skal hele 34 russiske offiserer ha blitt drept i angrepet mot marinehovedkvarteret i Sevastopol fredag. Over hundre mennesker ble angivelig såret.

Angrepet, som førte til brann og store ødeleggelser i hovedkvarteret, hadde som mål å ramme toppledere i Den russiske marinen, ifølge de ukrainske spesialstyrkene.

Russlands forsvarsdepartement har på sin side hevdet at én soldat er savnet etter angrepet, som førte til materielle skader på hovedkvarteret.

Opptaket fra møtet der Sokolov tilsynelatende deltok, ble sendt på statlig russisk TV. På møtet hevdet Sergej Sjojgu at Ukraina har mistet 17.000 soldater i september.

Denne påstanden er ikke bekreftet av andre kilder.

I en oppdatering fra ukrainsk spesialstyrker tirsdag heter det at de jobber med en avklaring rundt informasjonen om Viktor Sokolov, skriver Pravda.

Les også Den russiske svartehavsflåtens hovedkvarter angrepet

svartehavsflåtens hovedkvarter

SISTE NYTT

Siste nytt