Under dagens pressekonferanse i Det hvite hus var Syria på toppen av agendaen.
Donald Trumps pressetalsmann Sean Spicer svarte på spørsmål om videoene av barn som blir akutt syke etter å ha blitt utsatt for den dødelige nervegassen sarin og om Russlands innblanding i Syria-krigen.
I den forbindelse dro Spicer en parallell til andre verdenskrig og Adolf Hitler:
– Vi brukte ikke kjemiske våpen under andre verdenskrig. Ikke en gang noen så grufulle som Hitler sank til nivået å bruke kjemiske våpen, sa Spicer feilaktig.
Det Spicer sa stemmer altså ikke. Hitlers naziregime drepte millioner av jøder i gasskamre under andre verdenskrig. Blant annet i Auschwitz-Birkenau ble fangene sendt i gasskamre og gasset med Zyklon B.
Prøvde å oppklare
Litt seinere ut i pressekonferansen fikk en av journalistene ordet og ville gi Spicer en mulighet til å oppklare hva han mente. Da svarte pressetalsmannen følgende:
– Jeg tenker at når det kommer til saringass, brukte han (Hitler, journ.anm.) ikke gassen på hans eget folk på samme måte som Assad gjør, sa Spicer.
Videre snakket han om «Holocaust-senteret»:
– Han (Hitler) fraktet dem inn i Holocaust-senteret. Jeg sier at den måten Assad brukte det, hvor han dro inn i byer, slapp dem ned på uskyldige - inn i sentrum av byer, det ble fraktet - bruken av det. Jeg setter pris på oppklaringen, sa Spicer.
Kjeft på sosiale medier
Uttalelsene skapte raskt furore på sosiale medier.
«Så ifølge Sean Spicer, de seks millionene som ble gasset av Hitler, var ikke uskyldige mennesker? Det er kjernen av uttalelsen hans», skriver anker i BBC World Katty Kay.
Etter at pressekonferansen var over kom det nok en avklaring på hva Spicer hadde ment.
– Jeg prøvde å tegne en kontrast til taktikken med å bruke fly til å slippe kjemiske våpen på uskyldige [som Assad gjør], sier Spicer.
Anne Frank-senter krever Spicer sparket
Men det ser ikke ut til å berolige alle.
Det amerikanske Anne Frank-senteret krevde kort tid etter pressekonferansen Sean Spicers avgang.
– Trump må sparke Spicer nå, for å delta i Holocaust-fornektelse, skriver senteret i en Twitter-post: