Det er landene El Salvador, Guatemala, Honduras og Mexico som er verst rammet av vold, ifølge en undersøkelse som FNs flyktningorganisasjon UNHCR nå offentliggjør.
Ny flyktningkrise
NY KRISE: – Stadig flere kvinner flykter fra vold i Mellom-Amerika, sier FNs flyktningekommisær Antonio Guterres.
Foto: JOHN THYS / Afp– Det er ikke bare Midtøsten og Afrika som har dramatiske flyktningkriser akkurat nå, sier FNs flyktningekommisær, Antonia Guterres.
Han mener at en ny flyktningkrise er under full oppseiling i de mellomamerikanske landene, og at det er all grunn til å advare verdenssamfunnet om det som skjer.
Guterres viser til statistikk fra USA. Den viser at hele 82 prosent av de 16 000 kvinnene som amerikanske myndigheter har intervjuet det siste året, hadde en begrunnet frykt for forfølgelse eller tortur. De fikk fortsette prosessen med å søke om asyl i USA.
Les også: Her ble 73 mennesker drept de første fem dagene av april
Les også: Erkebiskopen vart myrda då han skulle dele ut nattverd – no vert han helgen
Organisert kriminalitet
Ifølge FN-rapporten er det tungt bevæpnede kriminelle grupper som terroriserer befolkningen i disse landene. Det dreier seg om å ha kontroll, og det dreier seg om omsetning av narkotika.
MÅTTE FLYKTE: En av kvinnene som FN har intervjuet i forbindelse med den nye rapporten, etter at hun kom vel fram til USA.
Foto: UNHCROg volden går spesielt hardt ut over kvinnene i disse landene, heter det i rapporten.
– I disse samfunnene er en kvinne verdiløs, sier Lana, en av 160 kvinner som er intervjuet av FN etter å ha flyktet fra sitt hjemland.
– De voldtar kvinner. Det er ingen grenser. Det er ingen myndigheter. Ingen kan stanse dem, understreker kvinnen.
VOLDSRAMMET: Politi og soldater kontrollerer unge menn i El Salvador.
Foto: STRINGER/EL SALVADOR / ReutersVoldsomme drapstall
El Salvador, Guatemala, Honduras og Mexico har noen av verdens høyeste drapstall sett i forhold til folketallet. I disse landene er også kvinner spesielt utsatt for drap.
En del av kvinnene flykter til USA, men mange kommer seg også over til andre naboland i området. Antallet asylsøkere fra disse landene er nå tretten ganger høyere enn i 2008.
Les også: Narkobaron skadd da han unnslapp politiet
Les også: Mexicos ambassadør: – Det er trygt å reise til Mexico
Les også: Narkokartell rekrutterer amerikanske soldater til drap
Kamp mot volden
FN mener at alle land og myndigheter i Mellom-Amerika og i Nord-Amerika nå må få øynene opp for det som er i ferd med å skje.
MANGE DRAP: Bussjåfører ble i sommer drept i El Salvador under en streik i protest mot volden.
Foto: Marvin RECINOS / AfpDe må sørge for at flyktningene blir registrert på grensene, og at de får dekket grunnleggende behov.
Dessuten må alle landene sette i gang med en effektiv kamp mot den organiserte kriminaliteten og volden.
Men det er trolig langt lettere sagt enn gjort.