Slik blir amerikanerne oppfordret til å stå.
Foto: Ted S. Warren / ApDirektør John Pistole i USAs transportsikkerhetsdirektorat sier det ikke er aktuelt å slutte med kroppsvisitasjoner.
Foto: Harry Hamburg / ApDet går nå mot høsttakkefest i USA, noe som betyr at flere titalls millioner amerikanere vil ta fly på kryss og tvers i landet.
Mange av disse vil nå måtte belage seg på kroppsvisitasjon om de ikke vil la seg undersøke av kroppsskannerne som nå er installert på flyplassene.
Provoserende tiltak
Det nye tiltaket, som ble innført i oktober, har skapt oppstyr, og direktør John Pistole i USAs transportsikkerhetsdirektorat vedgår at kroppsvisitasjonene kan oppleves som provoserende.
– Det er påtrengende, det er ikke behagelig, sier han.
Tiltaket er likevel nødvendig for å forhindre terrorangrep, mener Pistole, som understreker at kroppsvisitasjonene er kommet for å bli.
– Jeg ønsker å være så sensitiv overfor passasjerene som jeg kan, og jeg er svært bevisst på kritikken som er kommet, men vi vil ikke ombestemme oss.
Oppdaget pakkebomber
Pakkene fra Jemen var på vei til USA med bomber.
Foto: HO / ApUtenriksminister Hillary Clinton mener det er viktig å finne balansen i terrortiltakene.
Foto: KAREN BLEIER / AfpIfølge USAs president Barack Obama har sikkerhetsmyndighetene vært under et enormt press etter at to pakkebomber ble oppdaget i forrige måned. Pakkene var adressert til synagoger i Chicago i USA.
- Les:
- Les:
Myndighetene har i samråd med antiterroreksperter konkludert med tiltakene som nå er iverksatt, er de eneste som gir effektiv beskyttelse mot terrorangrep, sa Obama i helgen.
Han forsikret samtidig om at det vurderes nøye om tiltakene er nødvendige eller ikke.
Ifølge utenriksminister Hillary Clinton er det nødvendig å finne den riktige balansen mellom sikkerhet og passasjerenes interesser. Overfor fjernsynskanalen CBS innrømmer hun at hun selv ikke ville likt å bli kroppsvisitert.
– Nei, ikke hvis jeg kunne unngått det. Jeg mener, hvem ville vel det? sier hun.
Varsler store forsinkelser
Det er nå installert flere hundre kroppsskannere på flyplasser i USA, men motstanden mot dem har vært større enn ventet.
En gruppe har nå oppfordret til boikott av kroppsskannerne den 24. november, dagen før høsttakkefesten.
Blir en slik protestaksjon omfattende, kan resultatet bli store forsinkelser fordi folk som boikotter kroppsskannerne, i stedet vil bli henvist til mer tidkrevende kroppsvisitasjoner.
- Les:
Dagen før høsttakkefesten er en av årets travleste reisedager i USA.
Kø i sikkerhetssjekken på flyplassen i Atlanta.
Foto: David Goldman / Ap