Terrorgruppen IS hevder de står bak lastebilangrepet i Nice som krevde 84 liv torsdag, melder nyhetsbyrået AP.
Politiet har arrestert fem menn
Fem personer er nå arrestert ifølge statsadvokat. Fransk politi opplyste tidligere i dag at tre personer, med tilknytning til gjerningsmannen, ble pågrepet under en razzia lørdag morgen. En mistenkt ble også arrestert i Nice på fredag, ifølge kilder i rettsapparatet. Fire av dem skal være avhørt.
Det er ikke gitt ytterligere opplysninger om hvem de fem er eller hva de er siktet for, men de pågripne skal være i terroristens nære omgangskrets.
IS hevder de står bak
Terrorgruppen IS hevder de står bak lastebilangrepet i Nice som krevde 84 liv torsdag, melder nyhetsbyrået AP.
Meldingen om at IS står bak, er kunngjort på Amaq, en nettside som IS kontrollerer. De hevder at gjerningspersonen, som de ikke nevner ved navn, var en «IS-soldat» og at angrepet ble utført «som svar på våre oppfordringer om å slå til mot land som kjemper mot IS».
Franske myndigheter har tidligere sagt at de trodde gjerningsmannen opptrådte alene.
Trodde han var alene
Franske myndigheter mener at gjerningspersonen har opptrådt på egenhånd, og det er foreløpig ingenting som tyder på at IS har vært involvert i planleggingen av angrepet i Nice. Nyhetsbyrået AFP skriver at naboene beskriver terroristen som «ensom» og «stille». Naboene sier også at han ikke ble oppfattet som en religiøs person.
Ekskonen til terroristen er fortsatt anholdt av politiet, og ble i likhet med flere naboer avhørt om gjerningsmannen.
Mohamed Lahouaiej-Bouhlel ble drept av politiet etter at han kjørte over hundrevis av mennesker på strandpromenaden under feiringen av nasjonaldagen natt til fredag.
Saken blir oppdatert.
ARRESTERT: Fire menn skal være pågrepet etter terrorangrepet fredag.
Foto: REUTERS/Eric Gaillard