– Bror, du vant akkurat et valg. Hvorfor plager du oss, sier den 26 år gamle journaliststudenten Irem Ilyada Zoodsma som NRK møter i Istanbul.
Zoodsma er bifil og er en av mange studenter som har demonstrert mot de stadig mer begrensede rettighetene til homofile i Tyrkia.
Hun sikter til talen til president Recep Tayyip Erdogan, som han holdt rett etter valget.
I hans første tale der han erklærte seg som vinner, kom presidenten med et stikk til LHBT-miljøet i Tyrkia.
Zoodsma (til høyre) er en av dem som har deltatt i Pride-parader, til tross for forbudene.
Foto: åse marit befring / nrk– Alle de andre partiene er pro-LHBT, men LHBT kan ikke infiltrere oss. Familien er hellig, sa Erdogan fra talerstolen.
Må møte i retten
Zoodsma frykter nå at situasjonen blir verre for homofile, nå som Erdogan får fem nye år ved makten.
– Han vinner valget, han får fem år til. Og så bestemmer han seg for å snakke om homofile, sier hun og fortsetter:
–Dette er tydeligvis et land hvor 50 prosent bestemte seg for å mislike alle som er annerledes.
Politiet brukte tåregass og gummikuler på folk som deltok i pride-parader i 2016. Her fra Istanbul.
Foto: ApI dag skal Zoodsma møte i retten.
Istanbul har siden 2003 arrangert Pride-parade rundt juni og juli. Men fra og med 2016 ble det ulovlig, den offisielle grunnen var for å sikre ro og orden for innbyggerne.
Det har ført til store demonstrasjoner i Tyrkia, særlig i Ankara og Istanbul. Politiet har også slått hardt ned på og arrestert personer som har trosset forbudet, siden 2016.
Den prisvinnende fotografen fra AFP, Bulent Kilic, ble arrestert da han forsøkte å dekke en parade i Istanbul i 2021.
Foto: AFPI 2017 oppga de den samme grunnen
Året etter i 2018 ble hundrevis arrestert da de trosset forbudet. De sang, danset og veivet med regnbueflagg i 40 minutter før politiet tømte området.
Ifølge Amnesty Tyrkia brukte politiet tåregass mot de oppmøtte.
Tyrkias Harvard
Zoodsma er en av dem som har trosset forbudet. I fjor ble det arrangert en pride-parade på Boğaziçi universitetet i Istanbul
Universitetet har ofte blitt kalt for Tyrkias Harvard, og var også kjent for å ha en mer liberal profil som var inkluderende for homofile.
Men etter at Boğaziçi fikk en mer Erdogan-vennlig rektor, har det endret seg.
Det pleide å være store fargerike feiringer i Tyrkia før 2016. Her fra juni 2011.
Foto: AfpLHBT-utestedet på campus ble stengt ned og da Zoodsma og hennes medstudenter holdt en Pride-parade i fjor ble politiet tilkalt.
I dag møter hun i retten og risikerer en straff på tre år, forteller hun.
– Det er rett og slett en fare å eksistere for homofile og kvinner. Jeg plager ingen, bare eksisterer.
Politiet anholder en demonstrant som har deltatt i en Pride-markering i 2021.
Foto: ReutersEtterlyser det internasjonale miljøet
Norske Thomas Gjedebo har fulgt situasjonen siden 2020. Han var i Ankara i fjor for å delta i årets Pride-parade og for å se om den gikk fredelig for seg.
Gjedebo har kontakt med organisasjonen som jobber opp mot skeive studenter på tyrkiske universiteter.
Thomas Gjedebo var i Ankara i fjor for å delta i Pride-paraden og sørge for at det gikk fredelig for seg.
Foto: Privat– Jeg er veldig bekymret. Det har vært en ensidig fordømmelse av Erdogan fra de jeg har snakket med i det skeive miljøet der nede, sier Gjedebo til NRK om situasjonen i dag.
Han mener at retorikken fra Erdogan og hans parti har vært ren propaganda mot skeive, og at det ser ut til å spisse seg til.
– Vi trenger at det internasjonale miljøet slår ring rundt dem og støtter dem i det som uten tvil blir vanskeligere år i tiden fremover, avslutter Gjedebo.
Hør også: