– Vi står opp imot enhver form for rasisme, antisemittisme og høyreorientert vold, sier den bayerske storbyens borgermester Dieter Reiter.
Demonstrasjonene i Tyskland mandag er en reaksjon på protestbevegelsen Pegida (Patriotiske europeere mot islamisering av Vesten), som ble grunnlagt i den østtyske byen Dresden delstaten Sachsen i fjor høst.
I nabobyen Leipzig protesterte mandag ettermiddag rundt 4.600 mennesker mot Pegidas avlegger her, ifølge tysk politi. 2.500 deltok i en bønn i Leipziger Nikolaikirche.
18.000 mot islam i Dresden
Pegida sin marsj samlet også mange tilhengere. Her fra Dresden, der rundt 18.000 gikk i tog mot islam.
Foto: FABRIZIO BENSCH / ReutersI Dresden har Pegida, som sist mandag samlet 18.000 til sin protest mot det de mener er en islamisering av det tyske samfunnet, invitert til en sørgemarsj for ofrene for Paris-terroren mandag kveld.
Tidlig mandag kveld hadde noen hundre mennesker møtt opp til en motdemonstrasjon under parolen «Nazifritt Dresden».
I Berlin samlet rundt 2.000 personer seg foran regjeringskontorene til en motdemonstrasjon i forkant av en protest i regi av Pegidas avlegger i hovedstaden.