Opprinnelig fryktet man store ødeleggelser i USA, men hittil har orkanen sneiet kysten, og USAs orkansenter (NHC) har nedgradert værsystemet til en kategori 2-storm, på en skala på en til fem.
Likevel har Matthew forårsaket store strømbrudd, og i Haiti har orkanen tatt over 842 menneskeliv.
- LES:
Hindret ambulansepersonell
Det er registrert fire dødsfall i Florida som knyttes til orkanen som herjet i Haiti tidligere denne uken, skriver nyhetsbyrået AP. To av dødsfallene skyldes at ambulansepersonell ble forhindret fra å rykke ut til nødssituasjoner under uværet.
En 58 år gammel kvinne fikk fredag hjerteinfarkt i boligen sin i St. Lucie County i Florida, men sterk vind gjorde at redningsmannskaper ikke nådde fram til henne, skriver AFP.
– Vi klarte ikke å rykke ut på trygt vis og dessverre døde hun, sier talskvinne Catherine Chaney i det lokale brannvesenet.
BLOKKERT: Ambulansepersonell ble hindret fra å rykke ut til flere nødssituasjoner på grunn av uværet.
Foto: Charlie Riedel / ApEn 82 år gammel mann som hadde symptomer på slag og slet med å puste omkom også på grunn av at ambulansepersonell ble forhindret fra å rykke ut.
– Igjen kunne vi ikke rykke ut fordi vinden var for sterk, sier Chaney.
- LES:
FLOM: Det ble flom flere steder i delstaten Florida etter orkanen «Matthew». I byen St. Augustine gikk folk med vann opp til livet flere steder.
Foto: John Bazemore / ApStore strømbrudd
MISTET STRØMMEN: Over en million mistet strømmen på grunn av uværet i delstaten Florida, fortalte Guvernør Rick Scott i natt.
Foto: Joseph Reedy / ApOver 1,2 millioner mennesker mistet strømmen i delstatene Florida, Georgia og South Carolina, skriver CNN.
Florida-guvernør Rick Scott sa på en pressekonferanse at mer enn en million hjem hadde mistet strømmen under uværet.
– Dette tallet kommer til å forandre seg og det kan få større konsekvenser enn man forventet, fortalte Scott pressen i natt.
– Effektene av stormen vil vare lenge etter at den forlater Florida. Flommen i Jacksonville-området kan potensielt vare i flere dager, sa guvernøren.
- LES OGSÅ:
STORE ØDELEGGELSER: Minst 850 mennesker døde da orkanen «Matthew» passerte Haiti.
Foto: NICOLAS GARCIA / Afp