Palestinsk kriger

Hver morgen tar Abdullah (22) farvel med familien.

Abdullah viser skader på kroppen

Han tror han snart vil bli drept av israelske agenter.

Israelske Shir jobber i en iskrembutikk

Noen mil unna jobber Shir (17) i en iskrembutikk.

Israelsk jente som ble vitne til terrorangrep

Hun er redd for menn som Abdullah.

Israelsk jente som ble vitne til terrorangrep

Naboer som frykter hverandre

Abdullah (22): – Jeg vet at jeg blir drept snart

I et trangt smug i flyktningleiren i Jenin, på den okkuperte Vestbredden, står Abdullah i en ring sammen med vennene sine.

De er alle kortklipt og kledd i jeans, T-skjorte og joggesko. Ved første øyekast ser de ut som unge menn hvor som helst i Midtøsten.

Men Abdullah og vennene er ikke som andre. De er alle tungt bevæpnet. Flere av dem er maskerte.

Palestinske krigere Jenin

TUNGT BEVÆPNET: Abdullah (t.h.) med en av de andre krigerne i Jenin-brigaden.

Foto: Yama Wolasmal

De er en del av Jenin-brigaden, en gruppe palestinske krigere som holder til i flyktningleiren.

Dette er menn israelske myndigheter ser på som terrorister. De mistenkes for å stå bak en rekke angrep på israelske soldater og sivile.

Derfor jaktes de på av israelske sikkerhetsstyrker.

Selv sier krigerne at de kjemper mot den israelske okkupasjonen som har vart i mer enn 50 år.

Enhver som beskytter seg, er terrorist for israelerne. Israel vil ikke bare ta væpnede palestinere som meg. De dreper sivile, barn, kvinner, eldre, store og små. Alle er mål for israelerne. Derfor må vi beskytte oss.

Den unge palestineren og vennene hans bærer amerikanske automatvåpen av typen M-16, som også det israelske forsvaret bruker.

– Vi er alltid på alerten fordi jødene kan slå til når som helst, sier Abdullah til NRK, og stapper en Glock-pistol bak i bukselinningen.

Står på drapsliste

Han snakker av erfaring. Ifølge brigaden er 22-åringen en av de mest ettersøkte mennene i flyktningleiren.

Abdullah hevder han er blitt forsøkt likvidert to ganger av hemmelige israelske agenter.

– Den ene gangen hadde de plassert en bombe i bilen jeg kjørte. Det smalt i det jeg startet motoren.

Bilen ble slukt av flammer, forteller Abdullah. Han overlevde, men ansiktet, hendene og overkroppen er dekket av arr og brannskader.

– En annen gang pepret israelske agenter bilen min med kuler. Jeg prøvde å komme meg vekk, men de hadde tatt posisjon flere steder, sier den unge mannen.

– De avfyrte mer enn 80 skudd. Kun to kuler traff meg.

Abdullah viser skader på kroppen

SKADER: Abdullah viser hvor den ene kulen gikk inn i kroppen hans. Han sier at han ble beskutt 80 ganger av israelske agenter, men overlevde.

Foto: Yama Wolasmal

Abdullah viser frem arret etter det ene skuddet, som gikk tvers gjennom brystet og ut på den andre siden av kroppen.

Nå har han vendt seg til tanken om å dø. Hver morgen tar han farvel med familien sin, i tilfelle han aldri ser dem igjen.

De andre i brigaden vil ikke bli avbildet, men Abdullah gir blaffen.

– Jeg vet at jeg blir drept snart uansett. Jeg står på dødslisten til Israel. Derfor gidder jeg ikke å skjule identiteten min. Jødene vet godt hvem jeg er.

Det israelske forsvaret, IDF, sier til NRK at de ikke vil kommentere Abdullahs status som ettersøkt.

Men IDF-talsmannen vi snakker med, som ikke vil bli navngitt, er ikke fornøyd med at den væpnede palestineren fortsatt lever.

– Det er synd at han overlevde. Terrorister som ham har drept uskyldige israelere. Så lenge palestinske terrorister planlegger angrep, vil vi slå til mot dem. Det er så enkelt, sier talsmannen.

Skaper frykt

Folk på begge sider av konflikten frykter stadig nye angrep. De siste 15 månedene har volden mellom israelere og palestinere eksplodert:

  • Israelske soldater og væpnede bosettere har drept minst 218 palestinere.
  • På israelsk side er minst 35 mennesker drept i palestinske angrep.

Et av angrepene skjedde i Tel Aviv tidligere i sommer.

– Her slo terroristen til, sier israelske Shir (17) og peker.

Israelsk jente som ble vitne til terrorangrep

VITNE: 17 år gamle Shir var på jobb da en palestinsk terrorist slo til utenfor butikken hennes.

Hun var på jobb i iskrembutikken da en palestiner dundret bilen sin inn i en bussholdeplass like utenfor.

– Folk løp i panikk. Sjefen min trodde det var en ulykke og løp mot bilen som krasjet, forteller 17-åringen, mens hun trykker en softis ned i strøssel og gir den til en ventende kunde.

Sjefen til Shir visste ikke at palestineren han ville hjelpe var på et drapstokt. Han hoppet ut av bilen med en stor kniv, og hugg løs på folk.

– Sjefen min ble knivstukket. Han lå på sykehus i flere dager, men det gikk heldigvis bra med ham.

Israelske Shir jobber i en iskrembutikk

KNIVSTUKKET: Sjefen til Shir i iskrembutikken ble knivstukket av den palestinske terroristen.

Hyller angriperen

Knivangrepet Shir ble vitne til i Tel Aviv, er ett av mange angrep gjennomført av væpnede palestinere den siste tiden.

Abdullah støtter gjerningsmannen fullt og helt.

– Jeg ser opp til ham. Slike angrep kan kanskje få israelere til å føle noe av den smerten deres okkupasjon påfører oss, sier han.

Drepte palestinere hylles

HYLLES: Overalt i Jenin er det reist minnesmerker for å hylle unge palestinere som blir drept i kampen mot Israel.

Foto: Zuma Press

Han viser NRK et av minnestedene som er reist i flyktningleiren til ære for drepte palestinere.

– En dag vil bildet mitt henge på en sånn vegg, sier Abdullah og smiler.

Hvordan kan du hedre en mann som prøvde å drepe israelske sivile med kniv?

– Dette er heltene våre. De døde for vår frihet. For vår verdighet, sier Abdullah.

Han hever hendene for å be en stille bønn for «heltene» sine.

I flyktningleiren i Jenin sammenligner man Israel med Russland, som okkuperer Ukraina.

Hele verden støtter ukrainerne fordi de er undertrykt. De har vært okkupert i litt over ett år. Vi har vært undertrykt i mer enn 50 år. Hvorfor får ikke vi den samme respekten som ukrainerne, spør Abdullah.

Palestinske krigere i Jenin

FRYKTET: Abdullah sier han er forberedt på å bli drept når som helst.

Ukrainere dreper ikke sivile russere i gatene med kniver eller skytevåpen. De kjemper mot russiske soldater. Ser du forskjellen mellom den ukrainske frigjøringskampen og det dere holder på med?

Det er en stor forskjell, sier Abdullah, og utdyper:

– Alle israelere, kvinner og menn, er pålagt å tjenestegjøre i hæren. Leger, lærere og ingeniører er en del av reservestyrkene. De kan når som helst kalles inn i kampen mot palestinerne. Det gjør alle israelere til legitime mål for oss.

I Israel er det obligatorisk militærtjeneste. Menn må tjenestegjøre i 32 måneder, kvinner i 24 måneder.

Fordi Israel har allmenn verneplikt, brukes dette argumentet ofte for å unnskylde eller begrunne angrep på israelske sivile. Men slike angrep er et klart brudd på internasjonal lovgivning og fordømmes av menneskerettsorganisasjoner.

Abdullah mener likevel at han kjemper en rettferdig kamp mot en okkupasjonsmakt.

I Israel er det liten forståelse for «frihetskampen» han og andre palestinere mener de fører.

En ung israelsk kvinne, som bor like ved åstedet for det brutale knivangrepet i Tel Aviv, sier hun blir sint og opprørt hver gang væpnede palestinere slår til.

Det er ikke til å fatte, sier Adriel, som er yrkessoldat.

De som satt ved kafeene her, er ikke de som skadet dere. Hvis palestinere ønsker å gjøre noe, så bør de heller bruke politiske kanaler. De kan ikke bare bestemme seg for å drepe mennesker, sier hun.

Palestiner drept i Israel

DREPT: Her ligger palestineren som angrep folk utenfor en kafe i Tel Aviv. Han ble skutt og drept av en tilfeldig forbipasserende.

Foto: AP

Israel forsvarer maktbruk

Bare to timers kjøretur fra Tel Aviv, i flyktningleiren i Jenin, råder en helt annen virkelighet og logikk.

Her frykter de at en av verdens mektigste hærer når som helst kan angripe. Slik de gjorde tidligere i sommer, noen timer før NRK besøkte leiren.

I juni gjennomførte Israel den største militæroperasjonen på den okkuperte Vestbredden på mer enn 20 år.

Målet for det massive angrepet var flyktningleiren i Jenin, hvor Abdullah og 18.000 andre palestinere bor.

Minst 12 palestinere ble drept, 140 ble såret. Flere titalls hjem ble sprengt i filler foran øynene på dem som bodde der.

Israelske styrker ødela strømnettet og vannrørledninger flere steder i leiren.

Vi gikk inn i Jenin for å ta de som har israelsk blod på hendene. Flyktningleiren i Jenin er et terrorrede hvor palestinske terrorister gjemmer seg, sier talsmannen for det israelske forsvaret til NRK.

Israelske styrker brukte droner og kamphelikoptre mot ett av verdens tettest befolkede flyktningleirer. Hvordan kan dere rettferdiggjøre det?

– Hør her, jeg skammer meg ikke over bruken av makt i Jenin, sier IDF-talsmannen.

– Vi sender soldater for å drepe terrorister. Vi blir beskutt fra alle kanter. Derfor måtte vi bruke droner og kamphelikoptre for å beskytte soldatene våre, forklarer han.

Israelske bomber over Jenin

DRONER: Israel tar i bruk droner mot flyktningleiren i Jenin, ett av verdens tettest befolkede områder.

Foto: AP

FN har gjentatte ganger fordømt Israels overdrevne maktbruk.

– Israels militære okkupasjon har gjort hele det okkuperte palestinske territoriet til et fengsel under åpen himmel, sa FNs spesialrapportør Francesca Albanese i juli, ifølge NTB.

– Palestinerne er konstant innesperret, de overvåkes og straffes.

Lyden av droner

Abdullah forteller at han egentlig ville bli dataingeniør.

Men livet tok en annen vending da han ble arrestert som 18-åring ifølge ham for å ha kastet stein på israelske soldater.

Etter to år i et israelsk fengsel lot han seg verve av brigaden i Jenin-leiren.

– De er som familien min, sier den unge palestineren.

Ødeleggelser i Jenin

STORE ØDELEGGELSER: Slik så deler av flyktningleiren i Jenin ut etter at de israelske soldatene hadde trukket seg ut.

Foto: AP

Over oss hører vi israelske droner summe i himmelen. De kan slå til når som helst, hvor som helst.

Brigaden Abdullah er en del av har funnet et billig og effektivt våpen i kampen mot de avanserte drapsmaskinene i luften.

– Israelerne bruker all verdens teknologi for å drepe oss, mens vi beskytter oss med plastpresenninger, sier Abdullah og ler.

Han og kompisene trekker presenningene fra hustak til hustak for å hindre sikten til dronene.

22-åringen ser ikke poenget med å legge ned våpenet og gå tilbake til studiene sine.

Vil det hjelpe om jeg legger ned våpenet? Får vi fred? Vil Israel avslutte okkupasjonen av Palestina? spør han.

Vi er mennesker med verdighet og vi nekter å bli ydmyket.