Hopp til innhold

– Pakistans statsminister må gå

Pakistans høyesterett mener statsminister Yousuf Raza Gilani har vist forakt for retten, og at han dermed ikke er skikket til å lede regjeringen.

Yousuf Raza Gilani

Pakistansk høyesterett har erklært statsminister Yousuf Gilani uegnet til stillingen.

Foto: AAMIR QURESHI / Afp

Like etterpå innkalte presidenten til krisemøte, og avlyste et planlagt besøk til Russland fra 20. til 22. juni.

Kjennelsen i høyesterett kommer to måneder etter at den samme domstolen dømte statsminister Yousuf Raza Gilani for forakt for retten, fordi han nektet å be sveitsiske myndigheter gjenåpne en korrupsjonssak mot president Asif Ali Zardari, melder fjernsynskanalen PTV.

Les også: Pakistans statsminister dømt av høyesterett

– Ærekrenket domstolene

Pakistansk jurist

En pakistansk jurist jubler over avsettelsen av statsministeren foran høyesterett i Pakistan.

Foto: FAISAL MAHMOOD / Reuters
Demonstrant utenfor pakistansk høyesterett

En av Gilanis støttespillere utenfor høyesteretts lokaler.

Foto: B.K. Bangash / Ap

Det er årsaken til at Gilani nå er erklært uegnet, fordi enhver som latterliggjør eller ærekrenker domstolene utelukkes som medlem av nasjonalforsamlingen, ifølge grunnloven.

Gilani anket ikke dommen om forakt for retten, en beslutning som ble sett på som et forsøk på ikke å provosere retten til å diskvalifisere ham.

Tirsdag tok høyesterett likevel den beslutningen.

– Yousuf Raza Gilani er diskvalifisert fra å være medlem av nasjonalforsamlingen fra dommen om forakt for retten falt 26. april. Han har også avgått som statsminister, sa høyesteretts leder Iftikhar Chaudhry da han leste opp kjennelsen.

Dette er første gang en sittende pakistansk statsminister blir dømt.

Gilanis parti, Pakistans folkeparti (PPP) og koalisjonspartnerne, har tilstrekkelig plasser i nasjonalforsamlingen til å sørge for at et statsministerskifte ikke betyr at den upopulære regjeringen må gå av før valgperioden er over tidlig neste år.

– Jeg ser ikke på dette som et konstitusjonelt sammenbrudd dersom PPP ikke overser rettsavgjørelsen, sier jusseksperten Salman Raja.

– Jeg tror fornuften vil seire og at regjeringen vil overleve siden den har et klart flertall, sier Raja.

– Ikke lenger statsminister

Høyesterett ba den nasjonale valgkommisjonen om formelt å avsette Gilani, og sa at han ikke lenger er statsminister.

Gilanis advokat sa etter dagens rettsavgjørelse at bare nasjonalforsamlingen kan avsette statsministeren.

Gilani har ingen formell rett til å anke beslutningen fra høyesterett, opplyser Al Jazeeras korrespondent i Pakistan, Imtiaz Tyab.

– Det kommer til å bli svært vanskelig for Gilani å returnere etter dette, sier Tyab.

Tilbake i rampelyset

Iftikhar Muhammad Chaudhry

Den omstridte lederen for Pakistans høyesterett, Iftikhar Chaudhry, er avsatt Pakistans statsminister for å ha vist forakt for retten.

Foto: AAMIR QURESHI / AFP

Høyesteretts leder, Iftikhar Chaudhry, er med denne avgjørelsen tilbake i rampelyset.

I 2007 ble han et kjent navn i Pakistan, og fikk respekt internasjonalt fordi han satte seg opp mot daværende president Pervez Musharrafs bruk av lovverket for å beholde makten.

Seinere har Chaudhry etterforsket den nåværende regjeringen etter korrupsjonsbeskyldninger, og landets mektige militære for påstått tortur av mistenkte islamister.

Chaudhry er blitt avsatt, men landets dommere og advokater gikk ut i gatene, og han ble gjeninnsatt.

– Nå har høyesterett utvidet sitt ansvarsområde igjen, sier analytikeren Hasan Askari Rizvi etter dagens kjennelse.

– Høyesterett har ikke fullmakt til å avsette en statsminister. Det har bare parlamentet, men med denne avgjørelsen har høyesterett skapt presedens, sier han.

Mens Chauhry refser andre maktmennesker, blir han selv beskyldt for å vende det døve øret til sin sønns påståtte korrupte virksomhet.

En selvutnevnt styrtrik filantrop, Malik Riaz, hevder at han har betalt Chaudhrys sønn Arsalan Iftikhar nærmere 3,6 millioner dollar i bestikkelser. Det nekter sønnen for.

SISTE NYTT

Siste nytt