Ifølge den amerikanske forsvarsledelsen skal en kolonne på ti væpnede kjøretøy ha blitt ødelagt i et luftangrep nord for Iraks nest største by, Mosul, fredag.
AFP skriver at en samling av IS-ledere var målet, men at forsvarsledelsen ikke kan bekrefte om den beryktede IS-lederen Abu Bakr al-Baghdadi befant seg i et av kjøretøyene.
- Les også:
Medlemmer av terrorgruppen Den islamske staten ved en tidligere anledning.
Foto: - / AfpUSA: – IS er presset
I en pressemelding vektlegger det amerikanske forsvarsdepartementet sin framgang i krigen mot IS, og beskriver «terrornettverket» som mer og mer presset.
– Dette angrepet illustrerer presset vi utøver mot IS sitt terrornettverk og deres svekkede muligheter til å manøvrere, kommunisere og styre, heter det i pressemeldingen.
- Les også:
– Baghdadi såret
Ifølge AFP sier talsmann for den amerikanske forsvarsledelsen, Colonel Patrick Ryder, at det er grunn til å tro at Baghdadi var blant krigerne i kolonnen som ble angrepet.
Men andre kilder går sterkere ut. Tidligere meldte TV-kanalen al-Hadath, den saudi-finansierte Al Arabiyas søsterkanal, at Baghdadi skal være såret i angrepet.
TV-kanalen hevder at et titalls antall personer ble drept i angrepet.
Flere angrep
Samtidig rystes Bagdad av en rekke bilbomber. Lørdag skal minst 33 personer ha blitt drept i seks ulike bilbombeangrep i hovedstadens shia-områder. Angrepene, som fant sted i fem ulike områder, skal ha såret minst 100 personer.
USAs president Barack Obama.
Foto: LARRY DOWNING / ReutersUSAs president Barack Obama har meldt om at han vil doble den militære innsatsen i Irak. 1500 flere soldater skal i likhet med de totalt rundt 1400 som allerede er i Irak, ikke utføre kampoppdrag.
Deres oppgave er i stedet å gi opplæring, råd og hjelp til irakiske sikkerhetsstyrker, inkludert kurdiske styrker som kjemper mot IS i Irak, opplyser Det hvite hus.
Tilskuddet kommer tre måneder etter at USA startet bombeangrep mot den militante opprørsgruppen.
- Les også:
- Les også: