13 år gamle Kate og moren Karen Carpenter var på Manchester Arena da bomben eksploderte.
Foto: Espen Aas / NRK– Jeg var veldig redd og holdt meg fast i moren min, sier Kate til NRK dagen etter terrorangrepet i Manchester mandag kveld der minst 22 personer mistet livet.
Kate og moren Karen Carpenter hadde tatt turen til Manchester Arena for å høre på Ariana Grande.
– Det var skremmende og forferdelig. Vi så noen som var blodige og lå på bakken og kjente lukten av røyk, sier Karen Carpenter.
NRK møter de to tidlig tirsdag morgen når de på vei hjem etter å ha tilbrakt natten i Manchester.
– Jeg er fortsatt rystet og føler meg kald innvendig, sier 13 år gamle Kate.
- Les også:
Alle veier inn til Manchester Arena er stengt tirsdag morgen.
Foto: Espen Aas / NRK– Mange skjønte ikke at det var en ordentlig bombe
Janet Corbett var på Manchester Arena da bomben eksploderte.
Foto: Espen Aas / NRKOgså tenåringsjenta Janet Corbett var på konserten og opplevde dramaet på nært hold.
– Da bomben eksploderte løp alle sin vei, men det var mange som ikke skjønte at det var en ordentlig bombe så de satte ned farten, sier hun til NRK.
Hun forteller at stemningen var hysterisk etterpå. – Alle gråt. Vi prøvde bare å finne en måte å komme oss ut på, sier hun.
Ariana Grande har i hovedsak fans i tenårene eller enda yngre. Janet er en av dem og hun er fortsatt ikke helt kommet til seg selv morgenen etter eksplosjonen.
– Det føles uvirkelig. Det er som jeg fortsatt er i sjokk. Nå er jeg bare glad for å komme meg hjem, sier Janet Corbett.
Bedt om å gi blod
Folk i Manchester-området ble i morges bedt om å gi blod. Flere sykehus opprettet mottak for blodgivere, men ut på formiddagen ble appellen om blodgivere trukket tilbake.
Det er funnet spiker og splinter der bomben eksploderte.
Bomber som inneholder spiker og splinter fører vanligvis til skader som medfører store blodtap.
Politiet tror det var en gjerningsmann
To unge jenter i varmetepper utenfor Manchester Arena etter eksplosjonen.
Foto: ANDREW YATES / ReutersPolitiet i Manchester sa på en pressekonferanse tirsdag morgen at de tror at den antatte gjerningsmannen døde under eksplosjonen.
Politiet tror han var alene om selvmordsangrepet, men er ikke sikker på om han handlet alene – eller om han var en del av et nettverk.
– Vi tror mannen bar en provisorisk sprengladning som ble utløst og som forårsaket denne grusomheten, sier politisjefen i Manchester, Ian Hopkins, under en pressekonferanse.
Så langt er minst 22 mennesker drept og 59 er såret. Det er barn blant de drepte, sier politiet.
På vei ut fra konserten
BBC skriver at eksplosjonen skjedde da folk var på vei ut etter konserten.
Politiet fikk melding om eksplosjonen mandag kveld klokken 23.33 norsk tid.
Folk som var til stede har lagt ut videoer og bilder på sosiale medier, og bildene viser at det brøt ut panikk i arenaen.