Det skriver Trondheim kommune i en pressemelding.
To barn i Munkvoll barnehage har i løpet av de siste fire ukene blitt syke og innlagt på sykehus på grunn av den sykdomsfremkallende varianten av E.coli bakterien
Barnehagen er nå stengt og det er gjennomført flere tester ved St. Olavs hospital.
Foreldre og foresatte i barnehagen har fått brev fra kommunen.
Kan være farlig
E.coli er en bakterie som utgjør en viktig del av normalfloraen i tykktarmen hos mennesker.
Den forårsaker vanligvis ikke sykdom, men det finnes varianter av bakterien som produserer giftstoffer. Disse kan forårsake kraftig diaré hos både barn og voksne.
Mennesker kan smittes gjennom forurenset drikkevann eller mat som ikke er varmebehandlet, skriver Store Norske Leksikon.
Kommunen skriver også at i sjeldne tilfeller kan bakterien gi den alvorlige komplikasjonen hemolytisk uremisk syndrom (HUS) med blant annet nyresvikt og symptomer som tiltagende svekket allmenntilstand, nedsatt urinmengde, blekhet, irritabilitet og påvirket bevissthet. Kramper kan også forekomme
Smittevernoverlege Eli Sagvik.
Foto: Arne Kristian Gansmo / NRKTar prøver av alle
Kommunen skriver at det viktigste nå er å finne ut om det er flere som er smittet og å forhindre at det oppstår nye smittetilfeller
– Det tas derfor prøver av alle barn og ansatte i barnehagen, og Munkvoll barnehage blir midlertidig stengt. Barna, uavhengig av symptomer, skal ha en negativ prøve for E.coli-bakterien, EHEC, før de kan komme tilbake i barnehagen, sier smittevernoverlege Eli Sagvik.
Kommunen samarbeider med Mattilsynet, St. Olavs Hospital og Folkehelseinstituttet i etterforskningen av utbruddet.
Det nasjonale referanselaboratoriet ved Folkehelseinstituttet vil undersøke prøvene for å finne ut om bakteriene som er påvist hos barna er identiske.
Knyttet til andre utbrudd
Et av smittetilfellene i Trondheim har en sammenheng med et utbrudd som er tidligere omtalt.
Nordfjord Kjøtt måtte trekke tilbake flere produkter etter at Mattilsynet mistenkte hamburgere som smittekilde til stort E. coli-utbrudd.
Sagvik sier også at foreldre og foresatt har fått brev med symptomer barn kan oppleve hvis de har fått smitte.
– Hvis barn utvikler noen symptomer skal de kontakte lege.