– Vi reiser verden rundt for å bli litt bedre og for å tjene noen hundredeler. Hvis det går an å ta en tur til Trondheim for å tjene noen hundredeler ville det vært for dumt å ikke gjøre det, sier Aksel Lund Svindal til NRK.
JAKTER PÅ HUNDREDELENE: Aksel Lund Svindal i Trondheim fredag.
Foto: Erland Knutsen / NRK– Har litt å gå på
Til nå har de norske alpinistene kjørt i dårligere dresser enn flere løpere fra andre nasjoner.
– Det at vi ikke har gjort det så mye som vi gjør i år tyder på at vi har ligget etter. De tallene vi har til nå tyder på at vi har litt å gå på, sier Aksel Lund Svindal.
- Les også: Restitusjon uten oksygen
– Det ble veldig tydelig i fjor da Østerrike dro fram sin nye dress, at det faktisk er mye å gå på.
Siste test
Østerrikerne bruker sju-åtte millioner kroner hvert år på slik forskning. Det norske prosjektet koster under 100.000 kroner.
- Les også: Føler seg som lillebror
– Det er noen renn som er veldig tette og det er jo der en dress vil ha mest å si, der topp ti kan skille et halvt sekund, sier Aksel Lund Svindal.
Fredagens test var den siste før dressene tas i bruk under verdenscup-åpningen om nøyaktig en måned.