Blant de innsendte forslagene finner vi både Versailles, Kon-Tiki, Titanic og flere stavkirker.
- Les også: Baker du finere enn Kosinus?
BILDEGALLERI: Alle pepperkakehusene i årets konkurranse
SEND INN DITT PEPPERKAKEHUS HER!
Seigmenn i havsnød
Titanic på vei ned på havets bunn.
Foto: Ingvild Spurkeland, TrondheimNi ivrige pepperkakebakere fra Trondheim med Eline Thon i spissen måtte til for å bygge en halvt nedsunket Titanic.
– Vi ser mange seigmenn med flytevest i båten. Hovedpersonene Kate og Jack ser du omringet av Lovehearts, skriver Ingvild Spurkeland.
Anne Sofie Tjugum og hennes pepperkakegjeng har også satset på å skape et maritimt miljø, og er tydelig inspirert av eventyreren Thor Heyerdahl.
– Vi har laget Kontiki og er klar for avreise til Polynesia, skriver Tjugum.
Laget Det hvite hus til datteren
Bjørn Hansen fra Lørenskog har en datter som er utvekslingsstudent i USA.
Hva var da mer naturlig enn å bygge Det hvite hus?
– Hun synes det er kjempefint. Hun har sett bilder av pepperkakehuset både på sosiale medier og via skype, sier storebror Martin Hansen.
DET HVITE HUS: Både datteren i USA og hennes vertsfamilie ble begeistret over denne utgaven av presidentboligen.
Foto: Bjørn Hansen, LørenskogImponerte vertsfamilien
Han fikk jobben med å pynte familiens pepperkakehus, mens far selv, Bjørn Hansen, har stått for både skisser, konstruksjon og baking. Den omstendelige prosessen tok ei ukes tid.
Pepperkakeversjonen av presidentboligen har skapt begeistring også hos vertsfamilien og blant vennene i Arizona.
– De trodde første huset var satt sammen av ferdige deler som i et byggesett, men det er ikke tilfelle, understreker Hansen.
- Les også: Bakte to døgn i strekk
- Les også: Vi elsker å pynte pepperkakehus
Byggverket pryder nå vinduskarmen hjemme i Lørenskog. Der skal det etter planen blir stående fram til nyttårsaften.
– Tradisjonen er å knuse og deretter spise pepperkakehuset nyttårsaften. Far er ekstra fornøyd i år, så det spørs om det blir stående litt lenger denne gangen, humrer Martin Hansen.
Slik deltar du
For å bli med i konkurransen om å bygge Norges fineste pepperkakehus må du laste opp bilde av byggverket ditt nederst i artikkelen. Skriv også en setning om hvordan huset ble til i skjemaet.
Du kan også sende bilde av huset dit på mail til pepperkake@nrk.no eller du kan sende et MMS-bilde fra mobiltelefonen din av pepperkakehuset til 1987, kodeordet er pepperkake.
Fristen for å sende inn bilde er mandag 17. desember 2012.
Bilder av pepperkakehusene vil fortløpende bli lagt ut på NRK.no.
Premien er en Ipad mini.