Det er kun en liten uke siden Rosenborg Ishockey Elite gikk konkurs, men mandag ble det klart at Trondheim har fått en ny ishockeyklubb. Tidligere Rosenborg-trener Jan Morten Dahl har stiftet laget med navn Nidaros Hockey.
– Etter det første avslaget for Rosenborg, skjønte vi litt hvor landet lå så da begynte vi å jobbe i kulissene med å starte opp en ny klubb. Vi har mye på plass nå, forteller Dahl til NRK.
- Les også: Rosenborg Ishockey Elite er konkurs
- Les også: Vil starte nytt hockeylag
Se saken her:
Ta over for Astor
Mandag ble det altså klart, Trondheim har en ny ishockeyklubb.
Planen er at Nidaros Hockey skal ta over plassen til Astor i 2. divisjon, noe hockeyforbundet stiller seg positive til. Det som mangler nå, er et styrevedtak fra Astor.
– Astor har sagt seg villig til å gi fra seg plassen om vi kom med et seriøst forslag til hvordan vi skulle satse med en god organisasjon på plass, og det har vi nå, understreker Dahl.
Treneren forteller at de har god dialog med Astor, og han har tro på at det vil gå i orden, slik at Nidaros Hockey kan starte opp med spill i 2. divisjon. Han mener et elitesatsingslag i Leangen Ishall er noe som også vil gagne Astor.
– Astor ved hva som er best for trøndersk hockey, og de har sagt seg villig til å vente ett år med sin satsing, sier Dahl.
- Les også: Rosenborg Hockey får ikke lisens
Mål om eliteseriespill
Tidligere Rosenborg-trener Jan Morten Dahl, starter nå opp Nidaros Hockey.
Foto: NRKDet langsiktige målet til klubben er klart, de vil opp i eliteserien igjen, men Dahl er klar på at det ikke kommer til skje med det første.
– Vi skal ikke rykke opp før vi har organisasjon og økonomi på plass, vi har ingen planer om å gå på en ny smell. Nå skal vi ha en klubb hvor det skal være full åpenhet, understreker treneren.
Økonomisk ligger alt til rette for spill i 2. divisjon. Flere sponsorer blir med videre, og spillerne bidrar på dugnad for å få laget opp i 1. divisjon.
– Vi har et veldig godt 2. divisjonslag, jeg vil tippe det beste i Norge. Spillere og trenere gjør dette på dugnad, slik at vi kan videreutvikle laget og vedlikeholde hockeyinteressen i Trondheim, sier Dahl.
Beholder spillere
Inge Stokvik vil være med når Nidaros Hockey starter opp i Trondheim.
Foto: Holm, Morten / SCANPIXNidaros Hockey beholder nesten alle spillerne fra Rosenborg Ishockey Elite. En av dem er Inge Stokvik. Han mener det som nå skjer med oppstart av ny klubb, er positivt.
– Det blir en del nye folk som starter med å bygge opp laget fra bunnen av, og det er en god ting. Det er en spennende satsing, sier Stokvik.
Han klar på at Trondheim trenger et hockeylag som satser på høyt nivå.
– En så stor by trenger et eliteserielag, og det er bra med folk på kampene våre så interessen er helt klart til stede, sier Stokvik.
- Les også: Rosenborg Hockey får raskere svar