– Nyhus var en bauta i norsk musikkliv, og en legende langt utover folkemusikkfeltet, sier Rolf Lennart Stensø.
Han er orkestersjef i Kringkastingsorkestret, og leder av musikkredaksjonen i NRK.
Sven Nyhus gikk bort lørdag, nesten 91 år gammel, opplyser familien søndag.
Han døde dagen før sin 91-årsdag.
Sven Nyhus har et liv bak seg hvor han var blant annet professor, artist, årets spellemann, forfatter og også programleder i NRK.
Her er Sven Nyhus med på å hedre Ingrid Espelid Hovig, sammen med Vidar Lønn-Arnesen, Sissel Kyrkjebø, Erik Bye, Sigmund Groven, Arve Tellefsen og Gunvor Hals.
Foto: NRKProfessor og spellemann
– Folkemusiker, komponist og tidligere professor i folkemusikk Sven Nyhus (f. 1932) døde i Oslo lørdag, heter det i pressemeldingen, som er formidlet gjennom Jølstad begravelsesbyrå.
Nyhus ble født på Glåmos utenfor bergstaden Røros i 1932.
En av Nyhus aller mest kjente melodier er «Bergrosa» fra 1971.
Den er en av de mest spilte i Ønskekonserten i radio gjennom alle tider, og er selve signaturmelodien til Sven Nyhus kvartett.
Alexander Rybak spiller Sven Nyhus sin «Bergrosa» under minnemarkering på rådhusplassen i Oslo etter 22. juli.
Nyhus var kanskje enda bedre kjent som komponist av en rekke gammeldansmelodier, og som leder av Sven Nyhus kvartett gjennom nesten 50 år.
– Sven Nyhus jobbet i Folkemusikktimen i NRK på 70 og 80-tallet. Da var han allerede en velkjent spelemann og hadde gjestet programmet flere ganger, sier Stensø.
– Sven Nyhus var en bauta i norsk musikkliv, sier orkestersjef i Kringkastingsorkestret, Rolf Lennart Stensø.
Foto: Anna-Julia Granberg / Anna-Julia Granberg / BLUNDERBUSFikk Spelemannsprisens hederspris
Nyhus ble gitt flere utmerkelser, blant annet Spellemannsprisens hederspris i 2000.
I 2002 ble han utnevnt til Kommandør av St. Olavs Orden.
Nyhus sto bak flere større publikasjoner om norsk folkemusikk.
I 2016 ga han ut sin selvbiografi, «Slåttkar».
Dette bildet tatt av Arne Inge Næss var et Nyhus selv likte godt. Det er også brukt i boka hans «Slåttkar».
Foto: Arne Inge NæssEtter utdannelse ved Musikkonservatoriet startet han som bratsjist i Nationaltheatrets orkester, og siden i Operaorkesteret, i Kringkastingsorkestret og i Filharmonien.
– Han har satt evige spor etter seg, både gjennom musikken han skapte og to døtre som bærer musikkarven videre, sier Stensø.
Han har en sterk familietradisjon fra Rørosdistriktet på vanlig fele, men spilte også hardingfele.
Store Norske leksikon tar også fram hans pedagogiske evner og at som Norges første professor i folkemusikk har han gjort en betydelig innsats for oppbyggingen av folkemusikk som fag innenfor norsk musikkutdanning generelt og på Norges musikkhøgskole spesielt.
Sven Nyhus ble hedret med 130 spelemenn fra hele Gudbrandsdalen som var samlet på Rudi gard i Sør- Fron da han var 80 år. Her er fra avslutninga.