Hopp til innhold

Elever kan spare flere tusen på Troms og Finnmarks nyeste tiltak

Fylkesrådet vil gi gratis skolemat til alle videregåendeelever i Troms og Finnmark. Høyre ville prioritert annerledes, men elevene er veldig fornøyde.

Skolemat på Tromsdalen VGS

Marit Christoffersen, Hedda Hannus-Rognmo og Mathea Selfors er elever på Tromsdalen videregående skole i Tromsø og støtter forslaget om gratis skolemat.

Foto: Tove Jensen

På Tromsdalen videregående skole i Tromsø, er det lunsjtid, og skolens elever er samlet i kantina.

Lise Steigen og Melika Barabady har funnet seg et bord i midten av rommet.

– Jeg spiser alltid knekkebrød og magerost, sier Steigen.

De gangene knekkebrødpakken blir liggende hjemme, kjøper hun gjerne noe i kantina. Og der er Barabady fast kunde.

Skolemat Tromsdalen VGS

Lise Steigen og Melika Barabady kan komme på en rekke ting og opplevelser de heller ville brukt penger på hvis de slapp den daglige utgiften på rundt hundrelappen i kantina på skolen.

– Jeg pleier å kjøpe en landgang med salat og dressing. Selv om jeg har med meg mat pleier det å friste å kjøpe noe, sier hun.

Et kjapt regnestykke viser at Barabady bruker rett under 100 kroner på lunsj hver skoledag.

Men snart kan hun spare de pengene, og Steigen kan la knekkebrødpakka stå hjemme uten å kjøpe noe i kantina.

Fylkesrådet i Troms og Finnmark har lagt opp til gratis skolemat fem dager i uken i budsjettoppfølgingen. Det gjelder alle videregående skoler i fylket.

Måltid

Går forslaget til fylkestinget i Troms og Finnmark gjennom, blir det flere kantinemåltid over hele fylket til høsten.

Foto: Tove Bø / NRK

Viktig tiltak

– Det forutsetter selvfølgelig at fylkestinget er enig, men det regner vi med at de er, sier fylkesråd for kunnskap og integrering, Bjarne Rohde (SV).

Bjarne Rohde (SV), Fylkesråd for utdanning

Fylkesråd for kunnskap og integrering, Bjarne Rohde (SV), regner med at vedtaket deres om gratis skolemat blir vedtatt i fylkestinget.

Foto: Lars Åke Andersen

Han mener et skolemåltid til elevene betyr mye for både skolemiljø og utjevning, og vil gi elevene mulighet til å få i seg næring.

For høstsemesteret har de satt av en million kroner til tiltaket som skal dekke alle videregående skoler i fylket. På årsbasis blir det to millioner kroner.

– Det er snakk om et nøkternt skolemåltid. Det er ikke varmretter med mange forskjellige varianter å velge mellom, men det er noe vi ser mange setter pris på, sier Rohde.

Han forteller at mange skoler serverer brødmat eller havregrøt.

Forslag til skolemat

Skolematen som skal tilbys, vil ikke bare være varmretter. Fylkesråd for kunnskap og integrering, Bjarne Rohde (SV), sier variert brødmat også vil stå på menyen.

Foto: Hege Therese Holtung

Går vedtaket gjennom fylkestinget, kan altså elever på videregående skole se frem til gratis skolemat fem dager i uken til høsten.

Dette er en milepæl, som vi er svært glade for å kunne få realisert. Vi har funnet rom for å fullfinansiere innkjøpet av ny skolebåt i Nord-Troms og vi har klart å redusere kravet om innsparing i kollektivtrafikken i Finnmark og dermed skjermer tilbudet, sier fylkesrådsleder Kristina Torbergsen (Ap).

Les også: Regjeringen lovet gratis skolemat – lite har skjedd

IDo98C5XBGs
IDo98C5XBGs

– Ville prioritert annerledes

– Høyre er ikke imot å ha mat på de videregående skolene, men vi ville nok prioritert litt annerledes, sier Benjamin Nordby Furuly i Tromsø Høyre.

Benjamin Nordberg Furuly, gruppesekretær i Troms og Finnmark Høyre.

Høyre er ikke imot skolemat, men mener andre prioriteringer bør komme først. Det sier Benjamin Furuly i Tromsø Høyre.

Foto: Jonas Løken Estenstad

Han forteller at Høyre hadde prioritert å vedlikeholde skolebyggene og bruke mer midler på å sørge for at utstyret på yrkesfag er oppdatert etter det næringslivet etterspør av kompetanse.

Furuly mener økt utdanning bidrar mer til å oppnå sosial utjevning, enn innføring av gratis mat.

– Det viktigste vi kan gjøre for å sørge for å få ned de sosiale forskjellene i skolen er å sørge for at elevene får en god tilpasset undervisning. Det får vi gjennom gode, kompetente lærere som kan se hver enkelt elev. Jeg mener vi skal bruke mer penger på å styrke lærerne i skolen, sier han.

Høyre-politikeren ser heller ingen problemer med at elevene tar med eller kjøper mat selv.

– Vi har god erfaring i dag med at elevene har med seg mat på skolen, og det er også kantine på de aller fleste skolene hvor det er mulig å kjøpe mat for dem som ikke har med egen matpakke.

Gratis skolemat på Vega

Flere skoler i Norge har allerede innført gratis skolemat. Vega skole i Nordland er en av disse. Her nyter elevene varmlunsj i kantina på skolen.

Foto: Ole-Christian Olsen

Bruker gjerne pengene andre steder

Både Steigen og Barabady tror de vil bruke mindre penger om det blir gratis mat på skolen.

– Vi kunne spart pengene, sier Steigen.

– Brukt dem på klær, legger Barabady til.

De understreker at en hyggelig kveld med venner også er et godt alternativ.

Uansett mener elevene at gratis skolemat høres bra ut:

– Da sparer i hvert fall ungdommen litt penger.

Les også: Forskarar usikre på effekten av gratis skulemat

Elevar får gratis skulemat ved skulen i Hyllestad
Elevar får gratis skulemat ved skulen i Hyllestad