– Det blir spennende! Det er langt og tøft, men jeg har gjort det én gang før, så jeg vet hva jeg går i møte.
Det sier den sykkelfrelste ungdomsskolelæreren Turid Karlstrøm (51) om styrkeprøven som venter.
Terrengrittet Offroad Finnmark byr på de tre lengste og tøffeste konkurransene i landet: 150, 300 og 700 kilometer over store, øde Finnmarksvidda.
20 prosent kvinner
Den lengste distansen blir ofte omtalt som «verdens tøffeste sykkelritt». Nå utmerker løpet seg også når det gjelder antall kvinnelige deltakere:
Én av fem er nemlig damer når startskuddet går førstkommende mandag.
Det er en ti prosents økning fra 2019 – det forrige sammenlignbare løpet, siden fjorårets var en enklere koronavariant.
Dessuten er nå nesten halvparten av deltakerne i ungdomsklassen, jenter.
– Vi er det løpet som har størst andel kvinnelige deltakere, uavhengig av ritt-type. Så det er klart vi er stolte over det, forteller en smørblid ritt-general, Kjetil Johansen.
Kjetil Johansen er fornøyd med andelen kvinnelige deltakere i årets Offroad Finnmark.
Foto: Jonas Løken Estenstad / NRK– Kvinner trekker seg ikke
Som følge av fjorårets begrensede ritt, fikk alle påmeldte overført deltakelsen til i år. Men den deltakelsen er det ikke alle som kommer til å benytte seg av:
– De som har trukket seg, er menn. Det er en liten andel kvinner som har trukket seg. Det er en enorm forskjell. Og så viser det seg at kvinner også er vinnerne når det gjelder gjennomføring av distansene, opplyser Johansen.
– Kvinner trekker seg ikke – de gjennomfører, legger han fornøyd til.
Altaværingen Karlstrøm mener konkurransefokuset, der naturopplevelsen tillegges like stor vekt som prestasjonen, passer kvinner bedre.
– Det er en konkurranse, men det er også adventure. Og man konkurrerer mest mot seg selv, sier hun.
Passende konkurranseform
I Ultrabirken, et annet norsk ekstremsykkelløp, er kvinneandelen under 10 prosent.
Til Aftenposten sier professor i idrettspsykologi, Jorid Hovden, at et opplevelse-fokus kan se ut til å appellere sterkere til damer:
– Det er mye forskning som forteller at kvinner liker konkurranser dårligere enn menn. Kvinner legger mer vekt på det sosiale enn å konkurrere med hverandre, forklarer Hovden.
Nå storgleder Turid Karlstrøm seg til å ta fatt på flere døgn med til sammen 13.000 klatremeter:
– Det er noe med den vidda og den syklinga – og det å være ute på tur.
51-åringen tåler en støyt – og lange, fartsfylte dager på sykkelsetet.
Foto: Theis Roksvåg Pedersen / NRKLes også: