Gradestokken viste nesten 20 kuldegrader da elevene satte opp teltleiren i går ettermiddag. I løpet av natta steg faktisk temperaturen noe, og det var fem strålende opplagte elever som tok i mot NRKs-reporter i teltet i dag tidlig. Gode soveposer og reinskinn får æren for det.
– Vi har ikke hatt problemer med kulda, men de tre som har ligget i midten har nok hatt det varmest, sier elev Kristian Wergeland.
- Les også:
– God start på året
150 personer med smått og stort deltok da Øytun folkehøgskole markerte starten på Friluftslivets år. Flere barn og voksne tok utfordringen om å sove ute i kulda. Lærer ved folkehøgskolen, Lars Krempig, forteller at natta har gått greit.
– Reinskinn, primus og gode soveposer gir et godt grunnlag for å kunne være ute sjøl om det er kaldt. Dette er en god start på året, sier han og får støtte fra elevene sine.
– Jeg synes det er flott at vi kan dele slike erfaringer med andre som kanskje ikke har vært så mye ute som vi har, sier Kristian Wergeland.
FORNØYD: Lærerne Fred Even Hellenes og Lars Krempig ved Øytun folkehøgskole var tidlig oppe og fyrte bål i dag.
Foto: Alf Harald MartinsenForsov seg
Lokalpolitiker Rut Olsen fra Kystpartiet og Oddveig Hammari fra Høyre tok utfordringen fra Øytun om å sove ute. Ifølge Rut Olsen var det et godt valg.
– Det gikk over all forventning. Jeg skal ikke legge skjul på at jeg var skeptisk i forkant på grunn av kulda. Men vi fulgte rådene om å ha dobbelt lag med klær og doble soveposer. Det førte faktisk til at jeg forsov meg til jobb i dag. Og det må jo være et godt tegn på at det var ei fin natt, sier hun.
FRILUFTSSELFIE: Lokalpolitikerne Oddveig Hammari og Rut Olsen overnattet i telt i natt. Rut Olsen forsov seg til jobb i dag......
Fortsetter i dag
I dag skal elever fra skoler i Alta være med når friluftsmarkeringen fortsetter. Lek og vinteraktiviteter står på programmet.
– De skal få kjøre hund, klatre og rappellere ned fra berg. I tillegg blir det skileik og mange forskjellige aktiviteter, forklarer lærer Lars Krempig.