Reineierne ser alvorlig på at det er brukt hvitt fosfor i Halkavarre skytefelt i Porsanger. Advokat for reineierne i området, Geir Haugen, sier Forsvaret må granske skadevirkningene.
Røyk og lysgranater med det giftige stoffet hvitt fosfor har vært brukt i Halkavarre skytefelt i Porsanger. Det bekrefter Oberst Kjell Hannstad, som har ansvar for alle forsvarets skytefelt i Norge.
Forsvaret har tidligere benektet bruken av dette.
I forbindelse med et krav fra reineierne i området om kartlegging av forurensing, har Forsvaret skrevet til SFT om hva de vet om forurensning i området.
Svært giftig
Mellom linjene kan man lese at forsvaret har brukt ammunisjon som inneholder svært giftig hvitt fosfor. Oberst Hannstad bekrefter bruk av slik ammunisjon i Halkavarre.
Et gram av dette stoffet er nok til å drepe 10 mennesker. Men når stoffet tørker selvantenner det og det er ikke lenger giftig hvis det brenner opp. Derfor brukes slik ammunisjon bare i områder hvor det er tørt og hvor det ikke er myrområder eller snø. Hannstad mener det er lite sannsynlig at rein i området skal bli forgiftet.