– Alle har godt av å jobbe som fastlege noen år. Men slik ordningen er nå vet jeg ikke om jeg vil jobbe som fastlege, sier Maja Mikkelsen.
Hun er leder i Norsk medisinstudentforening (Nmf).
I Helgemorgen på P2 og NRK1 søndag ble det slått alarm om fastlegekrisen i landet.
Ifølge en ny rapport mangler 150.000 nordmenn fastlege nå.
Men i realiteten er antallet langt høyere, sier styremedlem i Finnmark legeforening, Olav Gunnar Ballo.
– Har ikke tiltro til politikernes planer, sier Olav Gunnar Ballo, styremedlem Finnmark legeforening og tidligere fastlege.
Foto: André Bendixen / NRK– Krisa er verre fordi man allerede dekker opp med vikarer, sier Ballo, som tidligere har jobbet som fastlege.
Han mener situasjonen er alarmerende.
– Hvis det ikke gjøres noe relativt raskt, så taper man mer og mer av korpset. Det er et gap mellom forventningene og ressursene til å gjøre det, sier Ballo.
– Slik fastlegeordningen er nå gir det ikke store muligheter for å ha familie ved siden av. Flere fastleger jobber 70–80 timer i uken, sier Maja Mikkelsen, leder Norsk medisinstudentforening.
Foto: LegeforeningenFor høy arbeidsbelastning over tid
Fastlegekrisen ser heller ikke ut til å endre seg med det første. Medisinstudentene vil ikke velge fastlegeyrket.
– Jeg kjenner få medisinstudenter som ønsker å bli fastlege.
– Det er på grunn av rammene rundt: arbeidsbelastning og stadig flere arbeidsoppgaver som legges på fastlegene, sier Mikkelsen.
Hun sier at det er en alvorlig situasjon, og ber politikerne om å ta situasjonen på alvor.
– Ikke bare for min fremtid, men også for pasientenes, sier lederen av Norsk medisinstudentforening.
– Ubetalt arbeid på kveldene
Hans-Olav Holtermann Eriksen, kommuneoverlege og fastlege i Lyngen, sier at fastlegene betales godt, men at det ikke gjenspeiler arbeidsoppgavene de har.
– Dette er ikke en fastlegekrise, men en krise for folkehelsen og innbyggerne i Norge. For hvem går du til dersom du er syk? Jo, fastlegen din.
– Når han ikke er der, hvor skal du gå? Legevakten?
– Det må bevilges mer penger, sier Hans-Olav Holtermann Eriksen, fastlege i Lyngen.
Foto: Guri-Anne Ryeng-BerglundHoltermann Eriksen sier at det stadig legges flere oppgaver til spesialisthelsetjenesten og fastlegene.
Han opplever at det er ubetalt arbeid som må gjøres på kveldstid, fordi de ikke rekker å gjøre alt på dagtid.
– Vi har ofte med sårbare mennesker å gjøre. Du skal ha et klart hode, men slik det er i dag, er det svært krevende, sier fastlegen i Lyngen.
Han opplever at antall henvendelser til fastlegene har økt dramatisk, samtidig som pasientlistene ikke kan kuttes på grunn av fulle lister og ingen nye fastleger å overføre dem til.
Nå vil han at basistilskuddet for fastlegene skal økes og flere fastlegestillinger opprettes, slik at det blir mulig å drive listen med færre pasienter og mer tid til hver enkelt.
– Det må bevilges betydelig mer penger til fastlegeordningen, sier Holtermann Eriksen.
– En av de største helseutfordringene
Hans Inge Myrseth, helsepolitisk talsperson for Senterpartiet, forstår bekymringene.
Han sier at de jobber med tiltak til statsbudsjettet for 2023, og at de vil se på strukturelle grep i fastlegeordningen.
– Tallet har vokst over flere år, og vi tar dette på største alvor. Fastlegekrisen er en av de største helseutfordringene, sier Myrseth.
– Ikke er bærekraftig for verken fastlegene eller pasientene, sier Hans Inge Myrseth.
Foto: NRKBallo etterlyser endringer nå.
– Man kan ikke sitte med hendene i fanget og vente på neste år. To tredjedeler av kommunene sliter med å rekruttere fastleger, sier han.
– Bør bevilge mer penger
Tone Wilhelmsen Trøen er helsepolitisk talskvinne i Høyre og leder av Helsekomiteen på Stortinget.
Hun sier at det har forverret seg det siste året, og mener at regjeringen bør bevilge mer penger i det reviderte statsbudsjettet.
– Fastlegeordningen har vært under press over flere år, sier Tone Wilhelmsen Trøen.
Foto: HøyreHun mener at basistilskuddet til fastlegene må økes og mener at fastlegeordningen må vernes.
– Handlingsplanene med tiltak er gode, men det regjeringen ikke leverer på er å styrke den ytterligere slik at basistilskuddet øker.
– Da kan fastlegene korte ned pasientlisten og med det få noe mindre belastende hverdag, sier Wilhelmsen Trøen.