Børge Ousland på handletur med «Oppdrag Nansen».
Foto: Tora Lind Berg / NRK– Dere skal ha 1,2 kilo sjokolade, sier Børge Ousland.
Deltakerne i «Oppdrag Nansen» blir store i øynene.
– Men alt skal ikke spise på en gang, altså, understreker polfareren.
Onsdag starter turen mot Nordpolen for de fire ungdommene. Men først må det handles mat. Lista fra Ousland inneholder mye sjokolade, tørket frukt, nøtter potetgull og kjeks.
- Les også:
– 480 gram ostepop får holde, sier Elias Damli.
Han skal dele telt med Johannes Breivik de kommende dagene.
– Det kommer til å lukte helt sykt i teltet, sier Breivik.
Næringsrik mat med lite vann
– Maten vi velger ut er basert på hvor mye energi de inneholder. Vi vil ha mat som inneholder mye konsentrert energi, og om inneholder lite vann, sier Ousland.
Programleder for «Oppdrag Nansen», Aleksander Gamme, og Børge Ousland har delt sine beste råd for at du skal kunne ha en vellykket ekspedisjon. Der finner du en liste over hvor mye energi du bør få i deg på forskjellige turer.
- Les også:
Hugo Nilssen er leder for Ernæringssenteret på Universitetssykehuset Nord-Norge. Han forteller om et annet viktig aspekt å ha i bakhodet når man handler mat til lange turer.
- Les også: – Vi har aldri gjort noe lignende
– Dersom for stor del av næringsinntaket blir rein sjokolade og snop, kan næringstettheten blir lav. I tillegg inneholder ikke sukker og fett så mange mikronæringsstoffer, som mineraler, vitaminer og sporstoffer. Fett og sukker har heller ingen fiberstoffer, noe tarmen trenger for å fungere optimalt. Det kan også være nyttig med tilskudd som har noe proteiner, sier han.
Ikke for korte turer
Menyen til deltakerne i «Oppdrag Nansen» vil, i tillegg til mye snop, bestå av havregryn, og en hel del tørrmat. Totalt regner Ousland med at de må få i seg rundt 4.000 kilokalorier om dagen.
– Men er dette en velegnet meny for alle turer?
– Dette gjelder for turer som er varer en eller flere uker. På kortere turer pleier jeg som regel å ta med matpakke, og kanskje noen grillpølser, sier Ousland.
Å spise luffen til en sel falt ikke i smak hos Johannes Breivik og Elias Damli. Video: Geir Evensen/NRK