– Det er helt utrolig at man er i live, slår 61-åringen fast overfor NRK.no når han ser bildene fra rasområdet på Solhov i Lyngen kommune.
.
Der det en gang var hus, vei og eng står nå et flere titalls meter bredt krater med jord og leirmasse tilbake.
- LES:
- BILDER:
(Artikkelen fortsetter under videoen)
Møblene ble kastet hulter til bulter
VIDEO: Raset var flere titalls meter bredt og 100 meter langt.
61-åringen sov middagshvil på loftet da han våknet av et smell i husveggen. Da han reiste seg for å se ut av vinduet hva det var, tippet huset og han ble kastet i veggen.
– Det var så bratt at jeg klarte ikke å holde meg i vinduskarmen, så jeg måtte krabbe meg opp. Stol, bord og nattbord begynte å skli, og en av dem traff meg i hodet. Alt ble bare hulter til bulter, forteller 61-åringen.
Kyrre Lyngdal forteller at han bataljen kjempet for å holde møblene unna samtidig som han konsentrerte seg om å bli i andre etasje. Derfra ropte han om hjelp.
– Jeg tenkte at her var det tryggest.
- LES:
(Artikkelen fortsetter under videoen)
Berget livet ved å sove på loftet
VIDEO: To hus ble tatt av raset i Lyngen. I nabohuset var beboerne bortreist.
Mens huset lå i sjøen ble 61-åringen berget ut av loftsvinduet i bare undertøyet av bergingsmannskaper og naboer. Når han ser naturkreftenes herjinger, er han ikke i tvil om at det kunne gått mye verre.
– Hadde jeg sovet i stua, hadde jeg ikke sittet her, konstaterer han.
I dag har lyngsmannen mistet alt han eide.
– Det jeg har igjen, er t-skjorta, ett par sokker og shortsen min. Jeg klarer ikke å fortstille meg at huset er borte før jeg får se det.
– Jeg blir nok å flytte tilbake, men hvor jeg skal gjøre av meg før det vet jeg ikke.
Også et annet hus ble tatt i raset, men der var
. for å kartlegge om det er fare for flere hus. .Jord- og leirraset delte Fvlkesveg 868 Oteren - Lyngseidet ved Solhov i to. Det er uklart når veien åpner igjen, og i mellomtiden jobbes det med en mildertidig vei forbi rasstedet. Fergesambandet Breivikeidet - Svensby går imidlertid som planlagt.
- ALT OM: