Bakgrunnen for behovet for utekontakter er blant annet episoder der barn helt ned i 12-års alder har ruset seg på kjøpesenteret i byen.
– Vi ser at vi har utfordringer i ungdomsmiljøene i Alta. Spesielt blant de ungdommene som ikke benytter seg av tilbudene vi har i dag, sier kommunalleder for oppvekst og kultur Mads Stian Hansen.
Alta kommune har i utgangspunket ansettelsesstopp, men nå vil administrasjonen likevel anbefale unntak for å opprette to stillinger som utekontakter.
Leder for Hovedutvalg for oppvekst og kultur i Alta, Trine Noodt, ser også behovet for å gjøre noe med deler av ungdomsmiljøet i Alta.
Foto: Rebekka Ellingsen/NRK– Vi er nødt til å få noen personer som kan jobbe direkte med de miljøene vi ikke kjenner så godt til, sier Hansen.
Nå har staten kommet på banen med prosjektpenger til utekontakter. Stillingene er allerede utlyst.
– Vi har også fått signaler fra Fylkesmannen om at vi vil få videre tilskudd de neste 2-3 årene.
Leder for Hovedutvalg for oppvekst og kultur i Alta, Trine Noodt, ser også behovet for stillingene.
– Vi har også sett at vi har utfordringer innenfor ungdomsgruppen. Alta har en ung befolkning, og det følger utfordringer med det, sier Noodt.
- Les også: – Økt rusbruk og narkotikasalg blant unge
- Les også: – Cannabis ble starten på mitt rushelvete