Hvordan fungerer lydtekst?
Lydtekst gir deg muligheten til å følge med på TV-programmer med fremmedspråklig tale uten å måtte lese undertekster. Hvis du vil se på NRK1 med lydtekst må du finne kanalen som heter ”NRK1lydtekst” på din TV. NRK1lydtekst sender nøyaktig det samme som NRK1. Men når det blir snakket et fremmedspråk vil teksten som kommer opp på skjermen leses opp av en syntetisk stemme.
Hvem har nytte av lydtekst?
Lydtekst er et tilbud til alle som har problemer med å se eller vansker med å lese - og i Norge er det over 380.000 mennesker. I tillegg er det mange andre som kan ha nytte av lydtekst på TV. For eksempel kan det støtte språkforståelsen blant innvandrere eller barn som er i begynnelsen av leseinnlæringen.
Hvordan finner jeg lydtekst?
NRKs lydtekstkanaler heter:
- NRK1 lydtekst
- NRK2 lydtekst
- NRK Super/NRK3 lydtekst
Det vil variere hvilket kanalnummer disse kanalene har. Det avhenger av om du mottar TV via bakkenett, satellitt eller kabel-TV.
Hva blir lydtekstet?
Alle forhåndsproduserte program der det snakkes et annet språk enn norsk.
Direktesendte programmer har ikke lydtekst. NRK jobber med å få dette på plass.