Rangers kom til Detroit med en svært solid 4-1-seier over ligaens topplag Nashville Predators i bagasjen. Kampen i Detroit var lagets første av fem strake bortekamper på ti dager.
Det var vertene som kom best i gang i Joe Louis Arena foran 22.000 tilskuere. Justin Adbelkader sleivet inn 1-0 da han helt alene foran mål fikk en fantastisk åpnende pasning fra svenske Henrik Zetterberg.
Etter et enormt press, der Mats Zuccarello var en av dem som ofret seg mest, maktet Dan Girardi til slutt å snike inn pucken til 1-1 i overtallsspill.
Overtidsmål i undertall
Mats Zuccarello spilte nok en gang i Rangers' førsterekke sammen med storscoreren Rick Nash og Derick Brassard i onsdagens kamp. Nordmannen jobbet iherdig og fikk stadig skryt av kommentatorene på TV.
Begge lag hadde enorme sjanser til å score flere mål og Zuccarello var flere ganger frampå og satte Red Wings-målvakt Jimmy Howard på prøve. Men dette var målvaktenes aften, og tredje periode ebbet ut med 1-1 i målprotokollen.
Rangers måtte starte overtidsperioden med en mann mindre og etter et massivt press klarte til slutt Marek Zidlicky å finne veien til nettmaskene til øredøvende jubel blant hjemmefansen.
– Jeg likte måten vi spilte på, spesielt i den andre perioden. Dessverre fikk vi en sen utvisning, og de klarte å score i overtiden, sier Rangers' trener Alain Vigneault.
Leder divisjonen
Til tross for onsdagens tap gikk Rangers forbi byrival New York Islanders i Metropolitan-divisjonen. De har med det gode muligheter til å gå videre til sluttspillet som starter midt i april.
Begge New York-lagene lag har nå 85 poeng, men Rangers har to kamper til gode. Rangers har to tap på de siste tre kampene, men har allikevel solide åtte seirer på de siste elleve.
Zuccarello har 12 mål og 25 assist på 60 kamper for Rangers denne sesongen. Nordmannen hadde fire skudd på mål i onsdagens kamp, og var på isen i 16 minutter og 43 sekunder.
Neste kamp for Zuccarello og Rangers er mot Chicago Blackhawks på søndag kveld.