– Vi hadde 13 sekunders forsprang til Verstappen. Jeg hadde kontroll. Det er mange tapte poeng nok en gang, og det gjør vondt, sa Leclerc til Viaplay etter å ha brutt.
Mens Verstappen til slutt tok førsteplassen, ble han etterfulgt av lagkamerat Sergio Pérez. Dobbelt Red Bull, med andre ord.
– De eneste som har utfordret Red Bull denne helgen er Ferrari, og begge deres biler har brutt, konkluderte Viaplay-kommentator Atle Gulbrandsen.
Leclerc vet ikke konkret hva som skjedde.
– Jeg mistet kraft, så begynte det å ryke. Jeg vet ikke, sier en oppgitt Ferrari-stjerne.
– Jeg vet ikke hva som er problemet. Vi har brutt to ganger de siste tre løpene. Vi må være forsiktig, for vi taper poeng, fortsetter han.
Begge Ferrari-førerne brøt
Dette er verdifulle poeng både for Verstappen i fører mesterskapet, men også for Red Bull i konstruktørmesterskapet.
Verstappen leder med 150 poeng, mens Leclerc blir stående på 115. Red Bull har nå 278 poeng i konstruktørmesterskapet og leder ganske stort foran Ferrari.
– Vi hadde veldig høyt tempo i dag. Vi var litt heldig, men bilen var veldig god i dag. Jeg hadde løpet i mine hender, men jeg er veldig fornøyd med balansen, sier Verstappen til arrangøren etter løpet.
Carlos Sainz var den første av Ferrari-førerne som skulle få problemer. Spanjolens motor streiket plutselig, og han mistet styringen. Bilen gikk i veggen, og Sainz var dermed ute av løpet i Baku før det var ordentlig i gang.
MÅTTE UT: Både Charles Leclerc og Carlos Sainz måtte bryte lenge før avslutningen av løpet i Baku.
Foto: Hamad Mohammed / APCharles Leclerc, som startet fremst i feltet, fikk andre problemer. Han kjørte noen runder i ledelsen før han skulle inn til depotstopp. Det tok usedvanlig lang tid, og dermed fikk Verstappen et forsprang som ble forlenget med to-tre sekunder.
– Problemer, problemer!
Men det var ikke over. For midtveis i løpet måtte også Leclerc bryte som følge av motortrøbbel da det begynte å ryke fra bilen.
– Hva er det som skjer hos Ferrari, da? utbrøt Gulbrandsen.
– Problemer, problemer! Motoren har stoppet, sa Leclerc.
Det er andre gang på tre løp at Leclerc har måttet bryte på grunn av tekniske problemer.
– Ferrari har fått mye å tenke på, mente Gulbrandsen.
MOTORTRØBBEL: Det kom røyk ut av bilen Charles Leclerc da han til slutt måtte gi seg.
Foto: MURAD SEZER / ReutersDet betyr at Leclerc har tatt fremste posisjon i kvalifiseringen 15 ganger i karrieren, men han har kun vunnet fire løp.
Kevin Magnussen og Guanyu Zhou måtte også bryte. Begge de to bruker Ferrari-motor i bilen sin.
Det ble også en opptur for Mercedes, der George Russell tok tredjeplassen, mens Lewis Hamilton endte på fjerdeplass.
– Det har ikke vært lett dette året med alt som har skjedd med bilen og sprettingen. Jeg er fornøyd med tredjeplass, sier Russell.
Neste løp er i Montreal i Canada. Han tar ikke seieren på forskudd, til tross for en god sesong.
– Hver helg er forskjellig. Du må være nøye og se på de små tingene. Det kan svinge i hvert løp, sier Verstappen om løpet i Canada.