Hopp til innhold

Tour de Ski-sprinten avlyst: – Trær brakk som fyrstikker rundt meg

OBERSTDORF/OSLO (NRK): Landslagssjef Vidar Løfshus har aldri opplevd maken til ekstreme forhold som på skistadion i Oberstdorf.

Prologen er avlyst.

KAOS: Landslagssjef Vidar Løfshus og NRK-reporter Morten Stenberg blir tatt av vinden under intervju. Samtidig blåste det trær overende rundt dem.

Trærne blåste overende mens Løfshus ble intervjuet på direkten av NRK.

Dette er livsfarlig. Nå handler det bare om å komme seg inn og i sikkerhet, sa han og la til:

– Jeg har aldri opplevd at trær knekker som fyrstikker rundt meg.

Det var ikke mye som minnet om langrenn i Oberstdorf onsdag. Et forferdelig uvær med både torden og lyn, kraftig vind og hagl gjorde det direkte farlig å oppholde seg på skistadion.

Defor avlyste juryen rennet like før gutta skulle ut og gå.

Reklemaskilt

REKLAMESKILT: Se bak sveitsiske Nathalie von Siebenthal. Der flyr det reklameskilt over oppløpet.

Foto: NRK

Skilt blåste over løypene

På kvinnenes prolog ble både NRKs kommentatorer og sjokkerte tv-seere vitne til noe helt uvanlig på en skiarena: Både reklameskilt - og ikke minst en stor oppblåsbar reklame-ball - blåste avgårde og fløy mellom løperne.

Resultatene fra prologen strykes og ikke teller i Tour de Ski.

– Oi, oi, det kommer en stor sak flyvende over løypa her, utbrøt NRK-ekspert Fredrik Aukland.

– Dette er en fare for løperne, sa Post.

– Hvis det er noe juryen er opptatt av, så er det sikkerhet. Det blir noen viktige minutter nå, kommenterte NRK-ekspert Torgeir Bjørn.

Skiltet kom flyvende kun sekunder før Tour de Ski-leder Ingvild Flugstad Østberg gikk ut fra start.

Den kom bare fem sekunder før jeg gikk ut. Jeg var glad den hadde forsvunnet da jeg gikk, sier Østberg til NRK.

– Det var ikke mulig å ha mer uflaks med forholdene. Det var veldig, veldig utfordrende i dag, legger hun til.

– Var det forsvarlig å gå prologen, trener Roar Hjelmeset?

– Det går litt i rykk og napp. Det var i overkant masse vind, men det er vanskelig for juryen å vite. Jeg tror det var greit, jeg, sier Hjelmeset.

Det blåser kraftig i stadionområdet og reklameplakater og ballonger flyr over området. Situasjonen er ikke ufarlig.

Trodde det skulle bli bedre

Før avgjørelsen om avlysning falt, ble herreløypa flyttet på grunn av sikkerhetsmessige årsaker.

Mennene skulle egentlig gått en sløyfe i skogen, men trær blåste overende.

Målseil
Foto: Anders Skjerdingstad / NRK

Før start sa renndirektør i FIS Pierre Mignerey følgende til pressen:

– Vi har bestemt at kvalifiseringen går som planlagt, men vi kommer til å fjerne reklameskilt og andre ting som kan føre til skade.

– Det ser stabilt ut nå, men hvis det kommer til bake og blir farlig.

Et så elendig vært er det svært sjelden at vi noen gang har opplevd i langrennsverdenscupen. 20 minutter før rennstart var det ennå ikke kommet noen melding om endring av konkurranseplanene.

Telt blåst ned

STERK VIND (Se video!): Ett av flere telt som blåste overende på skistadion i Oberstdorf før rennstart onsdag. (Foto: Roy Pettersen).

Siste nytt

  • Brentford signerte nederlandsk landslagskeeper

    Premier League-klubben Brentford har signert den nederlandske keeperen Mark Flekken (29) på en fireårskontrakt.

    Det bekrefter klubben på sine nettsider.

    Flekken forlater den tyske Bundesliga-klubben Freiburg til fordel for London-laget. Han har holdt buret rent i 13 av 34 kamper denne sesongen for klubben som endte på en imponerende femteplass.

    29-åringen har voktet målet i fire kamper med det nederlandske flagget på brystet. Tidligere i karrieren har han vært innom blant annet Greuther Fürth og Duisburg.

    – Vi er veldig glade for å ha signert Mark. Han er en spiller med mye kvalitet som kommer til å forsterke keeperstallen vår, sier Brentford-trener Thomas Frank.

    Ifølge Sky Sports skal overgangssummen ligge på rundt 153 millioner kroner.

    (©NTB)

    Britain Soccer Premier League
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP
  • Janteloppet blir en del av Ski Classics - skal ha renn på 100 kilometer

    Neste sesongs Ski Classics avsluttes 13. april med Janteloppet. Det ble klart under en pressekonferanse onsdag formiddag.

    Janteloppet er et skirenn som blir arrangert på Hafjell og som langrennsprofilen Petter Northug står bak.

    Ski Classics vil til vinteren bestå av 15 renn, med blant andre Vasaloppet, Marcialonga og Birkebeinerrennet som noen av de mest kjente rennene.

    – Vi ønsker at det skal bli et renn som skal bli husket og som skal passe inn i en skifestivalhelg, der vi også har Janteloppet som det har vært, som et renn for alle. Men da at finalen blir en 100 kilometer, sier Northug.

    – Vi ønsker at det skal være en skikkelig grand finale. En skikkelig fyrverkerifest. 100 kilometeren vil være det tøffeste løpet på hele touren, sier David Nilsson, daglig leder for Ski Classics.

    Den kommende sesongen er den 15. i Ski Classics historie.

    Janteloppet, Petter Northug
    Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
  • Schumacher får endelig prøvd seg i Mercedes-bilen

    Den tyske Formel 1-føreren Mick Schumacher skal for første gang teste Mercedes-bilen under den ene treningen i Barcelona.

    Lagets reservefører, som har vært i Haas de to foregående sesongen, skal teste bilen for dekkprodusenten Pirelli i Barcelona.

    Sønnen til den sju ganger verdensmesteren Michael Schumacher har tidligere kun kjørt bilen på simulatorer.

    Den britiske duoen George Russell og Lewis Hamilton er de to hovedførerne for Mercedes og skal også i aksjon i Barcelona denne helgen i Spanias Grand Prix.

    Schumacher fikk det ikke til å stemme i sine to sesonger i Haas. Tyskerens beste resultat var to sjetteplasser, og han bidro med mindre enn en tredel av Haas' totale poengsum. Nico Hülkenberg tok over som Schumachers erstatter i det amerikanske Formel 1-laget.

    Formel 1-helgen i Barcelona starter med to treningsøkter på fredag, før en ny treningsøkt og kvalifisering på lørdag. Helgen avsluttes med hovedløpet på søndag.

    yVGGYlV0kD8
    Foto: AP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste