– Hadde det skjedd for en 10–12 år siden hadde det kanskje vært en dødsulykke, sier Formel 1-ekspert Henning Isdal til NRK.
Flere fryktet det verste da Guanyu Zhous krasjet stygt under søndagens Formel 1-løp i Silverstone. Alfa Romeo-førerens bil havnet opp ned og seilte ut av banen i høy fart etter en kollisjon som startet med at George Russell ble truffet bakfra av Pierre Gasly.
SIKKERHETSBØYLE: Max Verstappen tar tak i sikkerhetsbøylen på vei opp fra førersetet.
Foto: Matt Dunham / APDet ble en periode helt stille på stadionanlegget i Silverstone, men etter noen dramatiske minutter, kom Zhou til slutt ut av bilen. Det ble senere bekreftet at han var i god behold.
Norske Dennis Hauger fikk også sitt Formel 2-løp tidlig ødelagt etter en stygg kollisjon med Roy Nissany søndag.
– Spart mange menneskeliv
Uten «haloen», altså sikkerhetsbøylen som er plassert foran cockpiten der førerne sitter, kunne historien vært en helt annen. De siste årene har bøylen vist seg å potensielt være livreddende opp til flere ganger.
– Vi har spart flere menneskeliv på grunn av denne «haloen», mener Viaplay-ekspert Isdal.
EKSPERT: Henning Isdal er klar på hvor viktig «haloen» har vært de siste årene.
Foto: Rune Bendiksen / ViaplayDet var så sent som i 2018 at «haloen» ble innført i Formel 1-bilene av sikkerhetsmessige årsaker. Sikkerhetsbøylen skal, i tillegg til å være beskyttelse ved kollisjoner, hindre førerne mot å bli truffet av gjenstander som deler av dekk eller andre løse gjenstander.
Fire år etter har man sett flere tilfeller hvor bøylen har vist seg å være livreddende. I 2020 mente den tidligere Formel 1-føreren Roman Grosjean at «haloen» reddet livet hans etter en voldsom krasj under Bahrains Grand Prix.
– Uten den ville jeg ikke vært i stand til å prate med dere i dag, uttalte franskmannen i en Instagram-video den gang.
Isdal er tydelig på at ulykkene hadde skjedd vesentlig hyppigere uten bøylen.
– Uten halo hadde ikke Grosjean overlevd, konstaterer han.
DRAMATISK: Bilen var i full fyr da Grosjean ble reddet ut av den.
Foto: Brynn Lennon / APMøtt motstand
Tross viktigheten av «haloen», møtte bøylen stor motstand innledningsvis. Lewis Hamilton, som var involvert i en stygg krasj med rival Max Verstappen i fjor, var en av dem som uttalte seg kritisk for noen år siden.
Mercedes-sjef Toto Wolff refset også «haloen» i 2018 og sa at han gjerne skulle fjerne bøylene med motorsag om han fikk sjansen, ifølge The Guardian. Han mente blant annet at sikkerhetssystemet veide for mye.
STYGG KRASJ: Max Verstappen havnet oppå Lewis Hamiltons bil i fjorårets Italia Grand Prix.
Foto: JENNIFER LORENZINI / ReutersIsdal er overbevist om at pipen har fått en annen lyd i dag.
– De sier ikke det i dag. Den diskusjonen har helt stilnet når man ser dens effektive måte å hindre at førerne blir skadet på. Nå er det vel ingen førere som sier det som ble sagt i 2018, sier han.