Vegard Ulvang.
Foto: NRKI et oppsiktsvekkende intervju på finsk TV henvendte Ulvang seg direkte til Myllylä, og ønsket ham hjertelig velkommen tilbake til skifamilien.
Nett-TV:
- Mika har sonet to års straff og verden må gå videre. Det er viktig å hjelpe en venn som sliter, sier han.
Alkoholproblemer
Ulvang presiserer at han ikke forsvarer det Myllylä har gjort, men at han synes finnen har måttet betale en høy pris. Etter dopingskandalen i Lahti i 2001 har han slitt med alkoholproblemer, og han har mistet familien.
- Jeg sa dette til finsk TV fordi jeg ønsker ham tilbake på rett spor. Den sjansen tar jeg, sier Ulvang.
Jobb i FIS
Vegard Ulvang åpner nå for å bruke Mika Myllylä i FIS. Han sier til NRK at finnen har mye erfaring som trengs.
- Det finnes mange roller, enten i industrien som trener eller for eksempel som teknisk delegert i FIS, mener han.
- Vi mennesker må ha evnen til å tilgi. Nå må vi få ham tilbake til livet, sier Ulvang, som får støtte fra presidenten i det finske skifprbundet, Jari Pirainen.