Karlsson seiler opp som den neste store skiyndlingen i nabolandet.
Den nybakte juniorverdensmesteren tok en 5.-plass på lørdagens fellesstart med skibytte i VM-debuten.
Da hadde stortalentet gått sitt første verdenscuprenn kun seks dager tidligere – hvor hun overrasket med en 7.-plass.
NRKs langrennsekspert Torgeir Bjørn mener svenskens aller største styrker i sporet er motbakker og den høye kapasiteten.
– Karlsson er nok den mest lovende junioren i verden på distanse. Hun har mange likheter med Johaug. Det hun viser i dette selskapet, er så sterkt at det kan være en ny skidronning fra Sverige, sier han.
Mener klisterføre vil være fordel Karlsson
I likhet med Karlsson fikk Johaug sin verdenscupdebut rett før sitt første VM. Der Karlsson tok en 7.-plass, ble Johaug nummer åtte på ti kilometer klassisk i Otepää.
Noen uker senere klarte Johaug, som da var 18 år, å holde Aino Kaisa Saarinen bak seg under tremila i Sapporo.
– Johaug slo gjennom i Sapporo-VM som junior. Karlsson er i ferd med å gjøre det samme her, sier Bjørn.
NRK-eksperten utelukker ikke at Karlsson er med å kjempe om medaljene på tirsdagens 10 kilometer
IMPONERT: NRK-ekspert Torgeir Bjørn spår at Frida Karlsson får en stor karriere som langrennsløper.
Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix– Det går mot et tungt klisterføre, noe som vil være en fordel for Karlsson. Johaug er soleklar favoritt, men Karlsson er blant seks utøvere som etter min mening kan ta medalje. Karlsson kan gjøre som Johaug gjorde i Sapporo, å ta en medalje som junior, sier Bjørn.
Vil bli bedre enn Johaug
På mandagens pressekonferanse var Karlsson uvanlig offensiv til en juniorløper å være. Målet hennes er nemlig å bli like god, om ikke bedre, enn Johaug.
– Jeg skal gjøre mitt beste for å bli like god som henne, og kanskje litt bedre, sa Karlsson, ifølge Aftonbladet.
Bjørn understreker imidlertid at Karlsson ikke er på Johaugs nivå med det første.
– De fleste på den alderen har litt respekt for de beste seniorene og er forsiktig i uttalelsene. Det gjelder definitivt ikke Karlsson. Men hun trenger nok et par sesonger før hun er i stand til å gå fortere enn Johaug.
Johaug fikk også spørsmål om Karlsson på det norske lagets pressekonferanse. Hun beskriver Karlssons potensial som «enormt».
– Hun har gått fort i juniorklassen lenge, og nå har hun begynt å gå verdenscuprenn og har vist at hun kan være topp ti også der. Det ble en femteplass på fellesstart med skibytte, og det er utrolig bra. Hun er absolutt en jente for fremtiden, virker uredd og offensiv, og det er veldig godt å se, sier Johaug om Karlsson.
- Kvinnenes ti kilometer i VM begynner klokken 15.00 tirsdag.