Selv om Thorir Hergeirsson ikke vil innrømme det, er Norge store favoritter i VM-finalen.
Kollega Olivier Krumbholz kjenner de norske håndballjentene godt, men synes laget har forandret seg de siste årene – både positivt og negativt.
– Norge spiller en ny type håndball med lavere bakspillere. Forsvaret er ikke på samme nivå. Der er det muligheter. De er favoritter, men vi skal kjempe, sier Krumbholz.
– Er Norge det tøffeste laget dere kan møte i en finale?
– Ja. Norge er veldig, veldig gode. De spiller med høyt tempo, raske kontringer og angrep. Defensivt er de ikke de beste, sier han til NRK.
Tror starten kan avgjøre
Både i kvartfinalen mot Russland og semifinalen mot Nederland avgjorde Norge i praksis med en fantastisk start. Krumbholz tror innledningen blir avgjørende også i kveld.
– En finale er noe spesielt. Vi har jobbet hardt for å komme hit. Det er klart Norge er favoritter, men vi frykter ingenting. Vi er sterke bakover.
– Norge har spilt så mange finaler. De er så klart favoritter, men vi må se hva vi får til, sier franske Allison Pineau.
I FINALEN: De norske jentene jubler for seieren over Nederland i semifinalen.
Foto: Vidar Ruud / NTB scanpixLagvenninnen Siraba Dembélé svarer følgende på spørsmål om hvordan de franske jentene kan overraske og vinne VM-finalen:
– Jeg vet ikke. Hemmelighetene kan vi ikke fortelle uansett! Norge er et fantastisk lag. Jeg vet ikke om de har noen svakheter, sier hun.
– Var Norge laget dere håpet å unngå?
– Allerede på forhånd visste vi Norge kom til å ende i finalen. Det er alltid slik. Skal man ta gull, er det laget å slå uansett.
Tror på Norge
Sverige-stjernen Isabelle Gulldén var med på å slå Norge i gruppespillet, før det ble tap mot Frankrike i semifinalen. Hun vurderer de to finalelagene slik:
– Norge ser utrolig sterke ut, men Frankrike har et veldig bra forsvar. Det kommer til å bli tøft for Norge, men de er fortsatt favoritter, sier hun til NRK.
– Hvor ligger mulighetene for Frankrike?
– De må løpe hjemover, stenge bakover og score mål. Det kommer til å være to, eller kanskje også tre, fantastiske målvakter i finalen.