Hopp til innhold

Trettebergstuen skal diskutere russisk deltakelse med europeiske ledere

Kultur- og likestillingsminister Anette Trettebergstuen skal møte flere europeiske ministre på fredag, for å diskutere et felles standpunkt på russisk deltakelse i idretten.

– Russland forsetter sin angrepskrig i Ukraina. Det er derfor ingenting som tilsier at IOC eller særidrettene burde åpne opp for mer deltakelse nå. Her er jeg enig i det tydelige standpunktet som norsk idrett har kommet med, det er uakseptabelt å åpne opp for russisk idrettsdeltakelse internasjonalt nå, skriver Trettebergstuen i e-post til NRK.

Før helgen sa Litauens idrettsminister at de nordiske landene var invitert til å danne felles front mot at russiske utøvere tas inn i varmen igjen.

– Jeg er kjent med det baltiske forslaget, og her samarbeider vi med de andre nordiske landene. På fredag skal jeg møte flere andre europeiske ministre for å diskutere saken, skriver Trettebergstuen videre.

Den internasjonale olympiske komité (IOC) har varslet at det skal sees på muligheten for at russere og belarusere kan få konkurrere igjen under strenge vilkår. En FN-ekspert mener det er det riktige å gjøre.

Anette Trettebergstuen
Foto: Javad Parsa / NTB

Siste nytt

  • Geiger spurtslo Riiber: – Må bruke det som motivasjon

    Det ble en norsk-tysk duell i lagsprinten i kombinert. Til slutt ble det et spurtoppgjør mellom Vinzenz Geiger og Jarl Magnus Riiber.

    Nordmannen tok kommandoen inne på oppløpet, og lå først for å kontrollere. Men tyskeren kom bakfra med en enorm fart, og spurtslo noe overraskende Riiber.

    Dermed ble det andreplass på Jørgen Graabak og Riiber som gikk for Norge 1.

    I den tyske leiren var stemningen god etter lagkonkurransen:

    – Det betyr mye for oss at vi kan stå på toppen, og det gir oss motivasjon til de neste konkurransene, sa Geiger til NRK etter å ha gått over målstreken først.

    – Vi er godt vant, men vi kan ikke vinne hver gang. De vinner på en god dag, sa Graabak til NRK.

    Og la til:

    – Vi er ikke fornøyd med å bli nummer to. Vi må bruke det som motivasjon framover.

    Norge 2, med Andreas Skoglund og Espen Andersen, ble til slutt nummer seks.

  • Leeds stengte eget stadion etter råd fra politiet

    Den engelske fotballklubben Leeds har lukket ned hjemmebanen Elland Road etter råd fra politiet. Alle ansatte er sendt hjem.

    Premier League-klubben bekrefter selv grepet fredag.

    I en melding i klubbens kanaler i sosiale medier heter det at alle klubbens kontorer og virksomheter stenges inntil videre.

    Klubben beklager videre ulempene dette måtte medføre.

    Det opplyses ingenting om årsaken til det uvanlige grepet, annet enn at politiet har vært inne i bildet forut for beslutningen. BBC melder at årsaken skal være relatert til sikkerhet, og at en trussel fremsatt i sosiale medier skal ligge bak.

    Samtlige ansatte i Leeds er sendt hjem.

    Premier League - Leeds United v Southampton
    Foto: PHIL NOBLE / Reuters
  • Dårlig nytt for Rekdal og Rosenborg – skadd spiller må opereres

    Rosenborg-spiller Edvard Tagseth må under kniven etter at han pådro seg en skade denne uken.

    Tagseth skadet seg på trening, melder RBK på egne nettsider fredag.

    Undersøkelser gjort i etter kant av episoden har konkludert med at vingbacken må opereres.

    – Edvard har pådratt seg en kneskade som vil bli operert til uka. Med de nødvendige forbehold ventes han tilbake i løpet av mai, sier RBK-lege Ola Aas i en uttalelse.

    RBK-trener Kjetil Rekdal må dermed klare seg uten forsvarsspilleren i mange kamper innledningsvis i årets seong.

    Rosenborg innleder ligasesongen mot Viking hjemme på Lerkendal 10. april.

    (©NTB)

    4 runde i cupen mellom Viking og Rosenborg
    Foto: Carina Johansen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
Nektet å prate om Haaland - så skjedde dette 01:00
Neste